Rusko zváži vytvorenie plynárenského uzla v Turecku, keďže jeho dodávky do Európy zasiahli sankcie súvisiace s vojnou na Ukrajine a úniky na kľúčových potrubiach. Povedal to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin svojmu tureckému kolegovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. TASR správu prevzala z AFP.
„Ukázalo sa, že Turecko je dnes najspoľahlivejšou cestou pre dodávky, dokonca aj do Európy. Mohli by sme zvážiť možnosť vytvorenia plynárenského uzla v Turecku pre dodávky do iných krajín,“ povedal ruský líder Erdoganovi počas osobného stretnutia na okraj regionálneho summitu v kažašskej Astane.
Erdogan sa od začiatku ruskej invázie snaží udržiavať otvorený dialóg s Moskvou a západnými krajinami, a to napriek množstvu rozdielnych názorov vrátane konfliktov v Sýrii a inde. „Bola by to platforma nielen pre dodávky, ale aj pre určovanie cien (plynu),“ povedal Putin na stretnutí s Erdoganom a dodal, že dnes sú tieto ceny premrštené a normálne by sme to mohli regulovať bez akéhokoľvek politického podtextu.
Ceny plynu od začiatku ruskej vojny na Ukrajine prudko vzrástli a Európa sa snažila nájsť alternatívne dodávky energie po tom, čo jej Rusko obmedzilo dodávky v reakcii na západné sankcie proti Moskve.
ERDOGAN CHCE S RUSMI POSTAVIŤ V TURECKU ĎALŠIU JADROVÚ ELEKTRÁREŇ
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vo štvrtok v Astane navrhol, že v spolupráci s Ruskom by mohli v Turecku vybudovať už druhú jadrovú elektráreň. Jednu v súčasnosti stavajú, jej otvorenie sa očakáva na budúci rok, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Turecko sa odmieta pripojiť k sankciám západných krajín voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu a namiesto toho s ním v uplynulých mesiacoch podpísalo viacero dohôd, ktoré viedli z nárastu tureckého exportu do Ruska o viac než 100 percent, upozorňuje britský denník The Guardian. Erdogan podľa agentúry AP vyjadril odhodlanie zabezpečiť posilnenie a predĺženie dohody umožňujúcej námorný vývoz obilia z Ukrajiny, ktorý v júli sprostredkovalo práve Turecko v spolupráci s OSN.
„Sme odhodlaní prepravovať ruské obilie a hnojivá cez Turecko do rozvojových krajín,“ uviedol Erdogan s tým, že Ankara spolu s Moskvou by spoločne určili cieľové destinácie dodávok.