18. jún. 2024 o 07:30
krsk, TASR, Koktejl

FOTO Takto sa na Pellegriniho párty bavili poslankyne z PS: Ukázali darček so skrytým odkazom!

placeholder
Poslankyňa Lucia Plaváková, Pellegrini a poslankyňa Zora Jaurová na slávnostnej recepcii na Bratislavskom hrade.
Zdroj: Instagram/zorajaura

Nápaditý dar dostal každý.

Domáca politika
18. jún. 2024 o 07:30
FOTO Takto sa na Pellegriniho párty bavili poslankyne z PS: Ukázali darček so skrytým odkazom!

Nápaditý dar dostal každý.

Bývalý minister, premiér či predseda NR SR Peter Pellegrini (48) zložil v sobotu napoludnie do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujal sa funkcie prezidenta SR.

Na inaugurácii boli okrem prezidentovej rodiny aj viacerí ústavní činitelia, poslanci NR SR, podpredsedovia vlády i ministri. Tiež zástupcovia regionálnej samosprávy, zástupcovia diplomatického zboru, registrovaných cirkví na Slovensku aj osobní hostia Pellegriniho. Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zdravotných dôvodov nezúčastnil.

Prítomní boli aj bývalí prezidenti SR Zuzana Čaputová, Andrej Kiska, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič či napríklad slovenskí expremiéri Vladimír Mečiar a Eduard Heger, ale aj bývalý český prezident Miloš Zeman a expremiér Česka Andrej Babiš. Tiež neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok.

Politici v reakcii na inauguráciu vyjadrovali najmä želania, aby bol Pellegrini prezidentom všetkých občanov a prispel k upokojeniu atmosféry v spoločnosti. Inauguračný deň ukončil Pellegrini v sobotu večer slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade. Aj tam sa to len hemžilo známymi tvárami z koalície i opozície.

Dar na recepcii

Veľký moment, akým je zmena prezidenta, svojou prítomnosťou uctili mnohí poslanci a poslankyne z hnutia Progresívne Slovensko, ktoré bolo v parlamentných voľbách na druhom mieste. Medzi hosťami sa ukázali Michal Truban, Michal Šimečka, Lucia Plaváková, Veronika Šrobová, Zora Jaurová, Irena Bihariová či Beáta Jurík. Známe poslankyne si urobili aj spoločnú fotku so Zuzanou Čaputovou či jej nástupcom Pellegrinim.

"V súčasnej dobe, keď je Slovensko konfrontované s množstvom výziev, je nevyhnutné, aby sme mali lídra, ktorý dokáže viesť krajinu s empatiou a porozumením, a ktorý sa dokáže postaviť za hodnoty, ako sú pravda, spravodlivosť a solidarita. Novozvolený prezident má príležitosť ukázať, že tieto hodnoty môžu byť základom pre silnejšiu a jednotnejšiu krajinu, v ktorej sa každý cíti byť súčasťou spoločného úsilia o lepšiu budúcnosť," napísala Bihariová na Instagrame.

"Tak prajem novému prezidentovi, aby svoju predchodkyňu aspoň trocha skúsil napodobniť," napísala Jaurová k fotke s prezidentom. Jej kolegyňa navyše odhalila darček, aký dostali prítomní hostia. "Na slávnostnú večeru zas takéto ručne vyrobené slovenské holubice. Nejeden poslanec by závidel," napísala k záberu darčeka od Pellegriniho poslankyňa Beáta Jurík. FOTO nájdete v galérii pod článkom.

Poslankyňa za PS tým narážala na nedávny incident v Európskom parlamente. Končiaci europoslanec za stranu Slovenský Patriot Miroslav Radačovský tam vypustil živú holubicu na znak toho, že Európa potrebuje mier.

"Celej Európe, na Ukrajine Rusom a Ukrajincom, želal by som im mier. A z toho dôvodu, dovoľte mi vypustiť holubicu mieru na znak toho, že Európa potrebuje mier. A nech táto holubica mieru lieta nad celou Európou, nech táto holubica mieru nás všetkých spája, nech táto holubica mieru je signálom toho, že to, čo najviac potrebujeme, je mier. Potrebujeme mier, celá Európa potrebuje mier," zdôraznil po vypustení holubice, ktorú vytiahol spod saka.