Zatiaľ čo rakovina oka je jednou zo zriedkavejších foriem ochorenia, odborníci predpokladajú, že počet diagnóz bude počas nasledujúcich 15 rokov raketovo stúpať, píše Mirror.
Rovnako ako u väčšiny typov rakoviny je včasná diagnostika kľúčom k účinnej liečbe a zvýšeniu miery prežitia, ktorá v súčasnosti predstavuje 60 percent. Mnohé príznaky choroby sa však dajú ľahko prehliadnuť alebo odôvodňovať menej závažnými zdravotnými problémami, pričom jedným z nich je rozmazané videnie.
Rozmazané videnie môže byť spôsobené mnohými ochoreniami oka, vrátane krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti, no môže to byť aj varovným signálom rakoviny. Existujú rôzne typy rakoviny, ktoré môžu postihnúť oko, pričom najbežnejším je očný melanóm.
Ak sa rakovina nelieči, môže sa rozšíriť do iných častí tela vrátane pľúc. Britská národná zdravotnícka organizácia uvádza, že rakovina oka sa nie vždy prejaví ľahko spozorovateľnými príznakmi, preto by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim signálom:
- Rozmazané videnie
- Tmavá škvrna v oku, ktorá sa zväčšuje
- Tiene/ Záblesky svetla/ Mrviace sa čiarky vo vašom videní
- Čiastočná/ Úplná strata zraku
- Hrčka na očnom viečku, ktorá sa zväčšuje
- Vypuknutie jedného z očí
- Podráždenie očí, ktoré nezmizne
- Bolesť v oku alebo v jeho okolí
Je dôležité zdôrazniť, že tieto príznaky nemusia nevyhnutne znamenať krutú diagnózu. Rozmazané videnie alebo podráždenie očí, môžu byť spôsobené iným, menej závažným problémom ako je konjunktivitída - infekcia, ktorú možno odstrániť antibiotikami.
Najčastejšou liečbou rakoviny oka je brachyterapia. Do blízkosti nádoru vložia lekári drobné doštičky potiahnuté rádioaktívnym materiálom, ktoré sa na postihnutom mieste nechajú približne týždeň, aby sa zničili rakovinové bunky. Ďalšie možnosti liečby môžu zahŕňať externú rádioterapiu a chirurgický zákrok. Ak máte obavy z rakoviny oka, mali by ste čo najskôr kontaktovať svojho praktického lekára.