22. jún. 2024 o 22:09
TASR, Koktejl

Grécka polícia zadržala 13 ľudí: Podpálili les na ostrove Hydra?

placeholder
Grécky ostrov Hydra.
Zdroj: iStock

O totožnosti podozrivých nie sú známe žiadne podrobnosti.

Zahraničné správy
22. jún. 2024 o 22:09
Grécka polícia zadržala 13 ľudí: Podpálili les na ostrove Hydra?

O totožnosti podozrivých nie sú známe žiadne podrobnosti.

Polícia v Grécku zadržala v sobotu 13 ľudí, ktorí sú podozriví, že odpálením zábavnej pyrotechniky z jachty spôsobili lesný požiar na ostrove Hydra neďaleko Atén. Ako poznamenala agentúra AFP, v Grécku vypukli v poslednom období desiatky lesných požiarov, ktoré si tento týždeň vyžiadali aj najmenej jedného mŕtveho.

Najnovší požiar "spôsobil ohňostroj odpálený z člna". Zapálil a zničil jediný borovicový les na ostrove Hydra. Horelo totiž na mieste, ktoré je ťažko dostupné a nevedie k nemu žiadna cesta, informoval hasičský tím z ostrova Hydra na Facebooku. Trinásť ľudí, ktorí boli zadržaní a sú podozriví zo zapríčinenia tohto požiaru, predvedú v nedeľu prokurátora, uvádza sa vo vyhlásení hasičskej služby. O totožnosti podozrivých nie sú známe žiadne podrobnosti.

Vzhľadom na to, že Grécko sprísnilo tresty za podpaľačstvo, páchateľom teraz hrozí až 20 rokov väzenia a pokuty až do 200 000 eur. Ďalší požiar vyčíňal v sobotu na ostrove Andros, informovali pohotovostné služby. Štyri dediny boli evakuované a lietadlá a helikoptéry hasili plamene z výšky.

Grécky úrad civilnej ochrany vyzval na mimoriadnu ostražitosť, pretože riziko požiarov je veľmi vysoké, najmä v regióne Atika, na Peloponézskom polostrove a v strednom Grécku. AFP dodala, že Grécko sa pripravuje na náročné leto. Po veľmi teplej zime zaznamenala táto stredomorská krajina minulý týždeň prvú vlnu horúčav v tomto roku, keď teploty na niektorých miestach vystúpili nad 44 stupňov Celzia.