22. jún. 2024 o 11:51
TASR, Koktejl

Horskí aj leteckí záchranári pomáhali zranenej horolezkyni a jej priateľovi: Žena padala 100 metrov!

placeholder
Záchranári pomohli zranenej žene.
Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Pri páde si poranila chrbticu.

Domáce správy
22. jún. 2024 o 11:51
Horskí aj leteckí záchranári pomáhali zranenej horolezkyni a jej priateľovi: Žena padala 100 metrov!

Pri páde si poranila chrbticu.

Horskí i leteckí záchranári pomáhali v piatok (21. 6.) podvečer zranenej slovenskej horolezkyni a jej partnerovi. Horská záchranná služba (HZS) informovala, že 29-ročná žena spadla v oblasti Dračej dolinky vo Vysokých Tatrách.

Ešte popoludní nahlásili horolezci na Dračom hrebeni, že spod masívu Kôpok nad Dračím plesom počuli volanie o pomoc. Prostredníctvom tiesňovej linky 112 zároveň HZS kontaktoval aj partner zranenej Slovenky. "Ešte nenaviazaná, pri nástupe na horolezeckú cestu, sa šmykla na snehovom poli a približne 100-metrovým pádom končiacim na skalnej suti si spôsobila poranenie chrbtice," uviedla HZS. Jej 29-ročný spolu lezec z Čiech ostal uviaznutý na skalnej polici.

O súčinnosť pri záchrannej akcii požiadali horskí záchranári posádku poľského TOPR-u (Tatrzanskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). Tá na palubu vrtuľníka pribrala z heliportu v Starom Smokovci záchranárov z oblastného strediska HZS Vysoké Tatry a spoločne smerovali do Dračej dolinky. "Po prvotnom vyšetrení bola zranená zafixovaná do vákuového matraca, letecky transportovaná do Starého Smokovca a následne odovzdaná posádke rýchlej zdravotnej pomoci," dodala HZS s tým, že poľský vrtuľník sa následne vrátil pre uviaznutého muža. Spolu s horskými záchranármi ho evakuovali z terénu.