26.03.2023 03:00
krsk, TASR, Koktejl

Evka zbadala, koľko stoja paradajky v Rakúsku, hneď to fotila: Šialený rozdiel oproti Slovensku!

placeholder
Toľkoto stoja paradajky v Rakúsku.
Zdroj: Tip

Rozdiel ceny u našich susedov čitateľku prekvapil.

Zaujímavosti
26.03.2023 03:00
Evka zbadala, koľko stoja paradajky v Rakúsku, hneď to fotila: Šialený rozdiel oproti Slovensku!

Rozdiel ceny u našich susedov čitateľku prekvapil.

Pred nedostatkom zeleniny a s tým spojeným zdražovaním varovali európski farmári ešte vlani. Kvôli energetickej kríze, ktorá ovplyvňuje aj chod skleníkov, stúpli ceny uhoriek, cibule či paradajok.

V roku 2021 sa na Slovensko doviezli zo zahraničia paradajky za viac ako 44 miliónov eur. Import v roku 2022 stúpol a podľa údajov Štatistického úradu SR za mesiace január až október 2022 predstavoval hodnotu viac ako 51 miliónov eur. Medzi najväčších dovozcov patria Španielsko, Maroko a Turecko.

Ukážku zvyšovania sumy za paradajky nedávno odfotila v jednom z obchodných reťazcov v Modre čitateľka portálu Koktejl.sk. Redakcii poslala fotku ceny za kokteilové paradajky - strapcové. Za 300 g zaplatila 4,49 eura, za kilo teda 14,97 eur. Ako sa dalo dohľadať aj na sociálnych sieťach, počas leta pritom stálo raz toľké balenie iba do dvoch eur!

Pre porovnanie, tentoraz poslala do redakcie fotku čitateľka Evka, ktorá záberom z Rakúska reagovala na článok o cene paradajok na Slovensku. Odfotila cenu paradajok v rakúskom Parndorfe a nestačila sa diviť. "400 g midi paradajok strapcových stojí 2,79 eura. Cherry paradajky 500 g majú zase za 2,49 eura. To je šialený rozdiel," zhodnotila.

Máte tip? Pošlite nám ho na tip@koktejl.sk

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.