25. máj. 2024 o 15:00
jž, Koktejl

Konopníková sa do Slunce, seno... dostala po známosti: Aha, koľko si za trilógiu zarobila!

placeholder
Marie Pilátová ako Konopníková v trilógii Slunce, seno...
Zdroj: Reprofoto/ Slunce, seno

Marie Pilátová na nakrúcanie veľmi rada spomínala.

Zahraničné promi
25. máj. 2024 o 15:00
Konopníková sa do Slunce, seno... dostala po známosti: Aha, koľko si za trilógiu zarobila!

Marie Pilátová na nakrúcanie veľmi rada spomínala.

Kultová česká trilógia Slunce, seno už roky rozosmieva divákov legendárnymi hláškami. Filmové perly režiséra Zdeňka Trošku, ktoré sa odohrávajú v idylickom prostredí juhočeskej dedinky Hoštice, sa stali fenoménom, ktorý nepozná hranice. Avšak zatiaľ, čo trilógia vyniesla producentom nemalé peniaze, honoráre niektorých postáv neboli najvyššie, informuje Prima ženy a Aha!.

"Keď som v roku 1979 nastúpil na Barrandov, mal som hrubý mesačný plat 1 200 korún. V roku 1990, keď ma prepustili pre nadbytočnosť, som už zarábal 2 200 korún mesačne," priznáva režisér pre Aha!, ktorý za každý film dostával aj prémie vo výške 10 000 až 20 000 korún. A presne toľko zarobil za prvé dva filmy trilógie Slunce, seno. "Nebola to závratná suma. Herci mali vtedy fixné platy. Študenti DAMU (Divadelná fakulta Akadémie múzických umení, pozn. red.) dostávali 160 korún na deň a národní umelci až 1200 korún na deň," priblížil vtedajšie zárobky.

V trilógii si zahrali skutoční obyvatelia dediny a honorár im prišiel vhod. "Tieto babičky mali mesačný dôchodok 350 korún. A my sme im denne dávali sto až stodvadsať. Nečudujte sa, že na druhý deň boli všetky babky zoradené na námestí v dedine na natáčanie. Za tie peniaze behali po dedine aj tie, ktoré ani nohy nemali," prezradil Troška pre redakciu Aha! pri príležitosti 30 rokov od natáčania.

Jednou z babičiek v legendárnej trilógii bola aj Marie Pilátová, ktorá si zahrala Konopníkovú, mamu fešáka Vencu. Aj napriek tomu, že nebola herečkou, do filmu sa dostala po známosti. ""Jej brat sa oženil s maminou sesternicou. S jej dcérou som chodil do školy a do zboru. Navyše, Marie Švecová, ktorá hrala Kelišovú v Slunce, seno, bola jej sesternica," vysvetlil režisér Zdeněk Troška pre Prima Ženy.

A koľko si za dohodený kšeft zarobila? Za prvú časť filmu Slunce, seno, jahody zarobila 1 800 korún, za Slunce, seno a pár facek 2 000 korún a za film Slunce, seno, erotika, ktorý sa nakrúcal po revolúcii, 7 200 korún.