Otec dvoch detí zomrel po tom, čo vo vodnom parku narazil prstom na nohe o koral. Drobný úraz mu spôsobil vážnu infekciu krvi, ktorá prinútila lekárov k amputácii oboch dolných končatín.
Keith Clarke z Manchestru si v roku 2009 užíval rodinnú dovolenku vo vodnom parku Discovery Cove v Orlande na Floride. Plával s tropickými rybami v bazéne, keď sa zrazu palcom na nohe dotkol koralu. Po návšteve Morského sveta dostal infekciu krvi a jeho stav sa natoľko zhoršil, že mu lekári museli amputovať obe nohy. Ani tento drastický zákrok však nestačil na záchranu jeho života a o osem týždňov zraneniam podľahol.
Keithovi v detstve diagnostikovali hemofíliu, ktorá spôsobuje, že pacienti pri porezaní krvácajú dlhšie. Podľa koronera Nigela Meadowsa bolo práve toto ochorenie dôvodom, ktorý otravu krvi ešte viac skomplikoval. Vyšetrovateľ v prípade zaznamenal verdikt o náhodnej smrti a manželke zosnulého povedal, že jej muž mal jednoducho smolu.
Počas vyšetrovania smrti sa zistilo, že Keithova špička palca sa po kontakte so živými koralmi sfarbila do fialova. O tri dni neskôr pred spiatočným letom do Manchestru sa sťažoval na mučivú bolesť v ramene a po príchode na letisko skolaboval.
Jeho nos a pery sa sfarbili do bielej voskovitej farby a okamžite ho previezli do nemocnice na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde mu diagnostikovali septický šok a zlyhanie orgánov. Keithova manželka si všimla, že jeho rameno sa sfarbilo do čierna a na chrbte mal niekoľko fialových škvŕn.
Muža neskôr previezli leteckou záchrannou službou naspäť do Veľkej Británie, kde mu lekári v nemocnici Wythenshawe museli amputovať obe nohy od kolien. Potom ho preniesli do manchesterskej ošetrovne, kde na viacnásobné zlyhania orgánov zomrel, píše denník Daily Star.
Vyšetrovateľ Meadows uviedol, že poranenia od koralov nie sú nijako nezvyčajné. „Je to najpravdepodobnejší zdroj infekcie. Živé koraly a prítomnosť tropických rýb vo vode sú pri poraneniach vždy rizikovými faktormi. Akonáhle sa tento druh infekcie zmocní jedinca, môže byť veľmi ťažko liečiteľný. Streptokoková septikémia skupiny B je niečo, čo môžeme dostať všetci. Niektorí však voči tomu môžu byť menej odolnejší ako ostatní,“ dodal na záver.