Vedci z Harvardovej univerzity sa pozreli na štatistiky týkajúce sa času úmrtia ľudí a zistili, že najsmrteľnejšími mesiacmi v roku sú december a január a medzi hodinami počas dňa potom vedie jedenásta dopoludňajšia. Pritom práve tento fakt vychádza z vnútorných telesných hodín, ktoré majú tendenciu vypínať práve dopoludnia.
Podľa vedcov z Harvardovej univerzity sú nebezpečné z hľadiska prežitia aj zimné mesiace. „Prakticky všetky fyziologické procesy majú cirkadiánny rytmus (dvadsaťštyrihodinový), čo znamená, že k nim dochádza prevažne v určitých častiach dňa. Existuje dokonca cirkadiánny rytmus smrti, takže v bežnej populácii ľudia väčšinou umierajú s najväčšou pravdepodobnosťou v ranných hodinách. Niekedy okolo jedenástej dopoludnia v priemere,“ uviedol autor štúdie profesor Clifford Saper.
Podľa neho však to, kedy počas dňa umierame, riadia aj niektoré gény. A majitelia určitých genotypov umierajú častejšie o šiestej popoludní. Január a december sú podľa štatistík najsmrteľnejšie mesiace v roku.
A najnebezpečnejším dňom v roku je ten, ktorí kresťania oslavujú zvlášť pompézne - Štedrý deň. V ten deň hrozí najviac infarktov, ale situácia zostáva značne kritická aj medzi Vianocami až do Nového roka.
Z analýzy tridsaťdeväť miliónov úmrtí tiež vyplýva, že zo všetkých dní v týždni najčastejšie ľudia umierajú v sobotu. V tento deň končí najviac ľudí svoj život samovraždou, predávkovaním drogami, dopravnou nehodou a strelnou zbraňou.