24. máj. 2024 o 19:00
emd, Koktejl

Alicia pripisovala svoje problémy zápalu: To bol len začiatok, už nikdy nebude zdravá!

placeholder
Alicii ničia život zdravotné problémy.
Zdroj: Instagram/aliciafairclough

Mladá žena prehovorila o svojej diagnóze, jednej z najvzácnejších srdcových chorôb na svete.

Zaujímavosti
24. máj. 2024 o 19:00
Alicia pripisovala svoje problémy zápalu: To bol len začiatok, už nikdy nebude zdravá!

Mladá žena prehovorila o svojej diagnóze, jednej z najvzácnejších srdcových chorôb na svete.

Alicia Fairclough (23) žije s ochorením známym ako Takayasuova arteritída. Príbeh mladej bojovníčky priniesol denník Mirror. Toto chronické zápalové ochorenie postihuje najväčšiu cievu v tele - aortu - a jej vetvy. Hoci sa nedá vyliečiť, dá sa s ním žiť. Takayasuova arteritída je neuveriteľne zriedkavá, na celom svete sú hlásené len jeden až dva prípady na milión ľudí. Štúdie ukazujú, že postihuje prevažne ženy.

U Alicie to začalo pred dvoma rokmi, keď sa u nej objavila infekcia močových ciest, ktorá potom prerástla do infekcie obličiek. "V skratke, musela som si ísť na pohotovosť pre antibiotiká, tam sa príbeh začína," uviedla rodáčka z Liverpoolu. "Len pre kontext, mám ochorenie, ktoré sa nazýva hypotyreóza a trpím ním od svojich 17 rokov. Takže pravidelne chodím na krvné testy," vysvetlila.

O nedostatočnej činnosti štítnej žľazy (hypotyreóze) hovoríme vtedy, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov, informuje web Wales Online. Príznaky môžu zahŕňať únavu, priberanie na váhe, opuchnutú tvár, rednutie alebo čiastočnú stratu obočia, pomalé pohyby a myšlienky, zápchu a depresiu.

Aliciin lekár si počas pravidelných krvných testov všimol, že jej zápalové markery sú príliš vysoké, čo mladá žena spočiatku pripisovala infekcii obličiek, s ktorou bojovala. Po piatich mesiacoch sa u nej objavila anémia. "Veľmi sa mi točila hlava, dramaticky som chudla," prezradila. "Lekár mi nasadil doplnky železa, lenže pri každom opakovanom vyšetrení krvi sa mi znižovali markery železa a zvyšovali sa markery zápalu. Takže niečo nesedelo," dodala.

Po mesiaci Aliciu poslali na CT vyšetrenie. Podľa jej slov po vyšetrení nedostala od svojho lekára žiadnu spätnú väzbu. "Takže v mojej 21-ročnej mysli to znamenalo, že je všetko v poriadku," povedala.

Keď jej však o dva mesiace neskôr zavolal, spýtal sa jej, či s ňou niekto diskutoval o výsledkoch CT vyšetrenia. "Povedala som: Nie. A lekár mi v podstate do telefónu povedal: Musíte si zbaliť tašku na dva až tri dni a ísť rovno do nemocnice. Nevyzerá to dobre, možno budete potrebovať operáciu srdca," pokračovala v rozprávaní.

Alicia bola zaskočená, najmä po tom, čo sa celý čas domnievala, že za všetko mohli jej obličky. "Môj priateľ bol na Ibize s kamarátmi. Tak som išla do nemocnice a doslova som tam strávila dva mesiace, nežartujem. Bolo to počas covidu, takže som nemala vôbec žiadne návštevy," spomína.

"Lekári mi hovoria, že mám obrovské šťastie, že žijem. Robili mi magnetickú rezonanciu, každý druh vyšetrenia, každý druh testu. Prišli na to, že ide o formu vaskulitídy a že to bolo autoimunitné ochorenie, len nevedeli, ktoré. Po najdlhšom možnom čase, vtedy som už rapídne chradla, si lekári mysleli, že to nezvládnem, ale nakoniec mi diagnostikovali formu vaskulitídy veľkých ciev, ktorá sa nazýva Taakayasuova arteritída," objasnila.

"Mám ešte jedno ochorenie, ktoré je komplikáciou Taakayasuovej arteritídy a nazýva sa stenóza renálnej artérie. Do mojich obličiek sa nedostáva žiadny prívod krvi, takže v súčasnosti už nemám pravú obličku, iba ľavú a mám chronické ochorenie obličiek vo štvrtom štádiu," pokračovala mladá pacientka vo vymenúvaní svojich problémov.

Alicia hovorí, že počas pobytu v nemocnici lekári objavili ďalšie zdravotné komplikácie vrátane netesnej chlopne v srdci, vysokého krvného tlaku a tekutiny na srdci. Dievčina uviedla, že jej predpísali steroidy, ktoré útočia na zápal, ale ich užívanie spôsobilo, že jej telo zmenilo svoj vzhľad.

Kedysi musela denne užívať až 28 rôznych liekov, teraz ich užíva menej ako 10. Dlhodobé užívanie vysokých dávok steroidov viedlo k ďalšiemu závažnému ochoreniu, intrakraniálnej hypotenzii. "To viedlo k dvom operáciám mozgu," dodala.

Život s Takayasuovou arteriitídou je pre Aliciu neustálym bojom, ktorý jej sťažuje každodenné aktivity. Pred objavením svojho ochorenia trpela príznakmi ako sú únava, neúmyselný úbytok hmotnosti, vysoké zápalové markery, záchvaty závratov a točenie hlavy.

Medzi ďalšie potenciálne príznaky ochorenia môžu patriť bolesti hlavy, zmeny zraku, dýchavičnosť, bolesti na hrudníku, hnačka, nočné potenie, vysoký krvný tlak alebo rozdielny krvný tlak v rôznych končatinách.