Ľudia sa o svoje nepríjemné skúsenosti začali deliť na internetových fórach, kde ukázali aj konkrétne príklady zdražovania. Ako informuje Blesk, chorvátsky minister hospodárstva Davor Filipović naznačil, že prídu kroky vlády proti zdražovaniu v maloobchodnom sektore.
"Maloobchodné reťazce zvyšovali ceny každý mesiac a teraz, po zavedení eura, to robia opäť a snažia sa ľudí oklamať. To im však neprejde," uviedol Filipović. Neskôr dodal, že na stole sú všetky možnosti, od zapísania na čiernu listinu až po zmrazenie cien viacerých výrobkov.
Podľa príspevkov občanov sa zvyšovanie cien týka hlavne kaviarní, predajní rýchleho občerstvenia, pekární a obchodov s potravinami. Čiže miest, ktoré vo veľkom využívajú aj dovolenkári. „Máme správy z terénu, ľudia volajú a sťažujú sa. Najväčšie zdražovanie je pri káve,“ uviedla podľa serveru index.hr šéfka združenia na ochranu spotrebiteľov Ana Knežević.
Chorvátsko sa 1. januára stalo 20. členom eurozóny, osem rokov po rozšírení menovej únie o Litvu. Chorváti tak po 29 rokoch skončili s národnou menou kuna, pričom výmenný kurz bol stanovený na 7,5345 kuny za jedno euro.