10. apr. 2024 o 14:30
mob, TASR, Koktejl

FOTO Paľo Habera odfotil partiu slovenských robotníkov v Česku: Odkaz, ktorý vás dostane!

placeholder
Slovenský spevák Pavol Habera.
Zdroj: Profimedia

Spravil to v symbolický deň.

Domáce promi
10. apr. 2024 o 14:30
FOTO Paľo Habera odfotil partiu slovenských robotníkov v Česku: Odkaz, ktorý vás dostane!

Spravil to v symbolický deň.

V pondelok (8. apríla) prekvapil slovenský spevák Pavol Habera (61) svojich fanúšikom fotkou s krásnym odkazom. Na svojej sociálnej sieti uverejnil záber so skupinou rómskych robotníkov zo Slovenska a spravil to práve na Medzinárodný deň Rómov.

„Keď sa ti pred domom objaví partia Slovákov, ktorí ti idú rozkopať ulicu a že: ‚Vedúci, spravíte si s nami fotku?‘ Áno, spravím. Inak títo chlapi už niekoľko rokov chodia za prácou do Čiech. Majú svojho šéfa (pan vo flanelovej košeli), všetci sú z jednej dediny (Rudňany), tri týždne sú tu a týždeň doma. Už niekoľko rokov,“ začal svoj príspevok na Instagrame.

„A mimochodom! Videl som, ako naozaj tvrdo makajú a viete čo? Som na nich hrdý, že nám tu táto partia robí dobré meno,“ dodal Habera a upozornil ľudí na hrubý slovník v komentároch: „Keď niekto urazí mňa, tak ja určitú mieru hrubosti znesiem. Keby sa chcel niekto predviesť pri týchto ľudoch, nekompromisne vás zablokujem!“

Fanúšikovia jeho prístup ocenili a pozitívne komentáre sa iba hrnuli. „Veľmi pekný príspevok. Je to od Vás pekné, že poukazujete na to, čo väčšina Slovákov nevidí.... Ako sa mnohí snažia zabezpečiť svoje rodiny," napísala fanúšička Iveta.

Medzinárodný deň Rómov si Európania pripomínajú 8. apríla. V tento deň bola v roku 1971 v Londýne založená Medzinárodná rómska únia a rómska komunita dostala vlastnú hymnu a vlajku. Zelená farba symbolizuje zem a prírodu, modrá farba oblohu, červené koleso odkazuje na indický pôvod Rómov a symbolicky na cestu, ktorú majú za sebou.

Rómski študenti by si veľmi želali, aby Slovensko bolo tolerantnejšou krajinou, ktorá rómskym deťom dokáže dať šancu a prijme ich. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa Rómov. Do paláca pozvala rómskych študentov vysokých a stredných škôl z celého Slovenska.

Priblížila, že niektorí už dnes pomáhajú deťom a mladým z rómskych komunít a sú pre mnohých inšpiráciou. „Hovorili mi však aj o skúsenosti s rasizmom alebo nedôverou v ich schopnosti pre ich pôvod,“ ozrejmila prezidentka. Upozornila, že mnohí museli ďaleko viac zabojovať, aby dokázali, že majú na štúdium, a vybojovali si svoje miesto a úspech.

„Všetkým našim Rómom a Rómkam pri príležitosti ich dnešného sviatku želám, aby sme spoločne s vami vytvárali zo Slovenska náš spoločný domov, v ktorom má každý šancu uspieť a je posudzovaný podľa svojich činov, nie farby pokožky,“ doplnila.