Podľa novej štúdie môže byť 7000 krokov denne dostatočných na ochranu pred mnohými chorobami vrátane demencie, srdcových chorôb či predčasnej smrti. Vyplýva to z analýzy odborníkov z Univerzity v Sydney, ktorú zverejnil časopis Lancet Public Health. TASR o tom píše podľa správy agentúry DPA.
Hoci viacero odborníkov odporúča robiť 10-tisíc krokov denne, niektorým sa tento cieľ zdá ťažko dosiahnuteľný. Najnovšie výskumy však naznačujú, že aj pri menšom počte je možné dosiahnuť „značné“ zdravotné prínosy.
Vedci zistili, že už 4 000 krokov denne znižuje zdravotné riziká v porovnaní s veľmi nízkou úrovňou aktivity. „Hoci 10 000 krokov denne môže byť stále reálnym cieľom pre tých, ktorí sú aktívnejší, 7000 krokov denne je spojené s klinicky významným zlepšením zdravotného stavu a pre niektorých môže byť realistickejším a dosiahnuteľnejším cieľom,“ uviedli autori. Zdôraznili však, že viac krokov prináša viac benefitov.
Odborníci analyzovali dáta z desiatok štúdií z celého sveta, ktoré sledovali desaťtisíce dospelých. Zistili, že ľudia, ktorí denne nachodili 7000 krokov, mali o 25 percent nižšie riziko srdcových chorôb, o 14 percent nižšie riziko vzniku cukrovky 2. typu, o 38 percent nižšiu pravdepodobnosť demencie a o 22 percent nižšie riziko depresie. Zároveň mali títo ľudia o 47 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia počas sledovaných období v porovnaní s ľuďmi, ktorí nachodili len 2 000 krokov denne.
Štúdia zároveň ukázala, že hoci počet krokov nemal vplyv na samotný výskyt rakoviny, ľudia, ktorí nachodili viac, mali o 37 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na toto ochorenie. Riziko chorôb pritom klesá s každými ďalšími 1000 krokmi denne – až do hranice 12 000 krokov denne.
„Dôležitejšie ako presný počet krokov je to, že viac je vždy lepšie a ľudia by sa nemali príliš sústrediť na čísla, najmä v dňoch, keď je aktivita obmedzená,“ doplnil Andrew Scott z britskej Univerzity v Portsmouthe. Zároveň pripomenul, že počítanie krokov je užitočné pri pohybe po vlastných, no nezachytáva aktivity ako cyklistika, plávanie či veslovanie.