02. nov. 2023 o 12:00
krsk, TASR, Koktejl

Strašidelný pohľad pred domom čitateľky Adriany: V noci sa priblíži len ten najodvážnejší!

placeholder
Adriana má neprehliadnuteľnú výzdobu.
Zdroj: Tip

Známy sviatok rozdelil ľudí na dva tábory. Jedni nechcú o výzdobe ani počuť, druhí si radi urobia z príbytkov alebo ich okolia miesta s nezameniteľnou atmosférou.

Zaujímavosti
02. nov. 2023 o 12:00
Strašidelný pohľad pred domom čitateľky Adriany: V noci sa priblíži len ten najodvážnejší!

Známy sviatok rozdelil ľudí na dva tábory. Jedni nechcú o výzdobe ani počuť, druhí si radi urobia z príbytkov alebo ich okolia miesta s nezameniteľnou atmosférou.

Máte tip? Pošlite nám ho na tip@koktejl.sk

Na Slovensko sa dostal sviatok Halloween až po roku 1989. Ľudia začali zdobiť tekvice, organizovať párty v strašidelných kostýmoch či súkromné večierky plné hororových prekvapení. Halloween prenikol aj do škôl, kde deti začali zdobiť tekvice a tiež pripravovať nápadité masky na rôzne zábavné podujatia.

Postupom času sa Halloween výrazne skomercionalizoval a zmodernizoval. V súčasnosti si ľudia najmä v Spojených štátoch amerických tematicky ozdobujú svoje obydlia, deti oblečené v kostýmoch navštevujú okolité domy, pýtajú si sladkosti a večer sa organizujú oslavy v maskách. Tento sviatok si obľúbili aj Slováci, ktorí slávia Sviatok všetkých svätých a Dušičky.

Ukážku svojho originálneho halloweenskeho zdobenia poslala redakcii Koktejlu šikovná čitateľka Adriana zo západného Slovenska, konkrétne z obce Cífer. Návštevníkov čaká pred domom veľkolepá hororová spoločnosť. Priblížiť sa ku kostlivcom, veľkým pavúkom a ďalším strašidlám počas večerných hodín by nezvládol len tak hocikto. Neveríte? Zábery vydarenej výzdoby nájdete v galérii pod článkom!

Halloween má pôvod v keltskej slávnosti

V predvečer Sviatku všetkých svätých sa v noci z 31. októbra na 1. novembra oslavuje prevažne v anglicky hovoriacich krajinách a v zámorí Halloween. Na naše územie sa dostal po Nežnej revolúcii v roku 1989 a odvtedy sa dovtedy pre nás neznámy sviatok začal u nás postupne udomácňovať. Obľuba Halloweenu sa v súčasnosti opiera najmä o globálnu popkultúru a komerciu.

Ide o tradíciu, ktorá má svoj pôvod v keltskej slávnosti Samhain, rozšírenej najmä na britských ostrovoch. Starí Kelti si počas tohto sviatku uctievali duše mŕtvych predkov. Verili, že počas magickej noci z posledného októbrového dňa na prvý november sa duše mŕtvych predkov vracajú do svojich domovov a snažia sa ovládnuť všetko živé. Preto si obliekali strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich potom nechajú na pokoji.

Názov Halloween, ako ho poznáme dnes, vznikol v 16. storočí a zaviedla ho protestantská cirkev. Halloween je skrátené slovo prevzaté z anglického výrazu "All Hallows'Evening", čo doslova znamená "predvečer všetkých svätých". Charakteristickým halloweenskym symbolom je vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre, zvnútra osvetlená sviečkou alebo kahancom, ktorá slúži ako lampáš.

Dnešná podoba Halloweenu vznikla v Amerike. Írski a škótski prisťahovalci boli predovšetkým protestanti, ktorí neslávili cirkevné Dušičky. Vrátili sa preto k pohanskej verzii sviatku. Íri, ktorí sa do Ameriky prisťahovali najmä v 19. storočí, začali robiť svetlonosov z dýň, namiesto dovtedy tradičnej repy a sviatok sa medzi ľuďmi rýchle udomácnil. Okrem Spojených štátov našiel svoje miesto tiež v Kanade, v Európe, v Austrálii, v Japonsku, na Bahamách, na Novom Zélande, ale aj v mnohých iných krajinách.