23. jún. 2026 o 12:30
Richard Gonda, Koktejl

Golonka vypenil: 60 % študentov chce ísť do zahraničia? Chlapci, poďte sem, pomôžte! Vaše školy niekto platí a...

Nebral si servítky.

Domáce promi
23. jún. 2026 o 12:30
Golonka vypenil: 60 % študentov chce ísť do zahraničia? Chlapci, poďte sem, pomôžte! Vaše školy niekto platí a...

Nebral si servítky.

Úrad komisára pre deti v apríli zverejnil prieskum, podľa ktorého až 75,4 percenta mladých ľudí vo veku 16 až 17 rokov zvažuje odchod zo Slovenska alebo je už rozhodnutých odísť. Zo všetkých, ktorí uvažujú o odchode do zahraničia, sa 42,3 percenta neplánuje vrátiť. Tieto čísla vyviedli z rovnováhy hokejovú legendu Jozefa Golonku, ktorý si nedal servítku pred ústa. "Ja by som si len želal, aby tu nevyrozprávali, že 60 percent študentov chce ísť do zahraničia. No chlapci, poďte sem, pomožte, choďte sem robiť a potom choďte do zahraničia, keď budete mať skúsenosti, lebo vaše školy niekto platí, vaše štúdiá niekto platí," povedal bývalý vrcholový športovec pre Koktejl.sk a pokračoval.

"A nie, že sú tu u nás štatistiky, koľko ľudí chce odísť. No čo toto je? Tak musia prispieť, lebo táto republika je dnes samostatná, potrebuje tu zdravotníctvo, potrebujú tu ľudí, ktorí sú múdri, ktorí budú viesť tie fabriky. Však je tu roboty dosť," soptí Golonka. "Ja sa dívam na to, lebo som ekonóm. Som nevyštudoval dve vysoké školy preto, aby som bol hlúpy. A mne sa to trošku neľúbi. Medzitým nám odbieha vlak. A ten vlak treba zachytiť ešte v hodine dvanástej. Prestaňme s týmito rozpormi, vážme si jeden druhého," odkazuje "Žiletka".

Odlev mladých ľudí a mozgov sa mu nepáči. "Bol som prvý hráč NHL, ktorý bol v roku 1960 draftovaný medzi šesť mužstiev a neodišel som. Bol som hrdý na to, že som Slovák. A keď niekto odišiel, a ľúbi sa mu tam, nech tam žije, ale nech jeho názory tu neprenáša, že u nás je zle. Nech si tam žije v tom dobre a nech príde sem a nech povzbudí tých, ktorí takzvane zle žijú. Ale ja neviem, či je tu tak zle. My sme zažili aj horšie cesty. Keď som nosil cement, aby som si zarobil nejakú korunu. Zbieral som ako chlapec loptičky doktorom, aby som si zarobil na raketu. A tak som začínal svoju kariéru. To sa veľmi rýchlo zabudlo," hovorí Jozef Golonka.

V tom, čo ho trápi, pokračoval. "Aby som vám pravdu povedal, mňa to trochu mrzí, že Slováci konečne, keď môžu byť samostatní, tak sa nevedia dohodnúť medzi sebou. Ja si myslím, že mnohí moji spoluhráči, aj mnohí iní, ďalší, nezostali v zahraničí a tam vykrikovali, ako je tu zle, a keď sem prišli, tak ako je tu dobre. Mali sem prísť a mali sa snažiť o to, aby táto spoločnosť spoločne niečo vytvorila," uviedol pre Koktejl.sk "Žiletka" s tým, že ho veľmi mrzí, koľko tu je veľa rozporov a nedisciplinovanosti.

"Začína sa to pri doprave, ide to cez úrady... Nesmieme všetko len kritizovať, ale každý svojím podielom by mal prispieť k tomu, aby sa to vylepšilo. A tu v prvom rade sa to nevylepšuje, ale zhoršujú sa vzťahy rôznymi politickými debatami. Ja si myslím, že nikto za nás nestrčí ruku do ohňa. Nikto. My budeme musieť konať tak, ako to bolo za Slovenskeho národneho postania. To chýba týmto ľuďom - trošku štúdia, aby vedeli, čo vtedy bolo, aby sa trošku upokojili a aby sme držali spolu ako Slováci," dodáva.

"Máme vynikajúcich umelcov, máme vynikajúcich hercov, máme vynikajúcich športovcov, máme vynikajúcich všetkých ľudí, ktorí robia v tejto sfére, v automatike, vo fabrikách. Prečo by sa mali hádať kvôli nejakým ľuďom, ktorí medzi sebou majú nejaké rozpory? To ma najviac mrzí. A ja vám poviem na rovinu, že preto zostávam doma, nikam nechodím, nikde sa nevyjadrujem v spoločnosti k tejto otázke, pretože si myslím, že Slovák má uvedomiť si, že konečne, keď je samostatný, by mal vedieť, čo robí v prospech týchto ľudí, ktorí tu žijú," dodal Golonka s tým, že sa stráca humánnosť a pomoc spoluobčanovi.

"Máme fantastických ľudí v každej oblasti. Slovák bol vždy múdry človek. A mňa to trošku mrzí, že si to neuvedomujeme a vidíme len materiálnu stránku, ale nevidíme svoju stránku hrdosti slovenského národa. A toto sme my mali v sebe. Ináč by nebolo žiadne Slovenske národné povstanie, keby sme neboli hrdí na Slovensko. A naraz sa na všetko zabudlo," uzavrel.