Zástupcovia ambulantného sektora požadovali jeho okamžité dofinancovanie. Poukázalo pritom na nárast cien energií a prevádzkových nákladov, ktoré bez pomoci štátu nie sú schopní ďalej financovať. Viaceré ambulancie už preto pristúpili k zavedeniu poplatkov pre pacientov na pokrytie prevádzkových nákladov.
Tento krok pocítil na vlastnej koži aj náš čitateľ Miroslav. Svoju diabetologičku v Bratislave navštívil ešte 20.12.2022 a už vtedy musel cvakať. Lekárka si vypýtala poplatok vo výške 15 eur. "U mňa bez potvrdenia," posťažoval sa nám.
Miro si odfotil oznam, na ktorom diabetologička vysvetľovala svoje rozhodnutie zaviesť nový poplatok. "Peňazí v sektore zdravotníctva je obmedzené množstvo. Navyšovanie platieb pre nemocnice bude možné len za cenu relatívneho zníženia platieb pre ostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, preto sme museli pristúpiť k administratívnemu poplatku za diabetologické vyšetrenie 15 eur, v opačnom prípade príde k zániku ambulancie," píše sa v ozname.
Je dohoda na stole?
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a ambulancie sa v piatok dohodli na dofinancovaní sektora. Do ambulancií má ísť 283 miliónov eur navyše. Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol po rokovaní so zástupcami ambulantného sektora.
Avizoval, že poplatky pre pacientov nebudú zavedené. "Ešte nás čakajú rokovania s ministerstvom hospodárstva o tom, akým spôsobom zabezpečiť, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie," priblížil dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).
Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Jaroslava Orosová zdôraznila, že dohoda je zatiaľ len podmienečná. "Našou podmienkou bolo, že dôjde k regulácii cien ambulantného sektora v posledných dňoch pred vypršaním našich zmlúv," dodala. Nájdenie riešenia očakáva počas pondelka (30. 1.).