Nedávna štúdia priniesla odpoveď na často kladenú otázku – či nám tesne pred smrťou pred očami prebehne celý náš život. Vedcom sa podarilo zaznamenať aktivitu ľudského mozgu v okamihu, keď pacient práve zomieral, píše portál UNILAD. Vedecká štúdia, ktorú zrealizoval neurochirurg z University of Louisville, Dr. Ajmal Zemmar, objasnila, čo sa deje v mozgu krátko pred smrťou.
Stalo sa tak počas monitorovania pacienta († 87) s epilepsiou, ktorý zomrel priamo na nemocničnom lôžku. Vďaka tomu, že jeho stav stále monitorovali technické zariadenia, sa tímu výskumníkov podarilo zaznamenať a analyzovať jeho mozgovú aktivitu v momentoch tesne pred smrťou. Výsledky odhalili, že v okamihu smrti môže dôjsť v mozgu k snívaniu, spomínaniu či dokonca sústredeniu.
Podľa získaných dát sa táto aktivita začala diať približne 30 sekúnd pred smrťou a potom pokračovala ďalších 30 sekúnd. „Mohla by to byť posledná spomienka na niečo, čo sme v živote zažili. Tieto spomienky sa prehrávajú v našom mozgu v posledných sekundách pred smrťou,“ povedal doktor Zemmar.
Tieto zistenia boli doteraz na človeku zaznamenané iba raz, a to v prípade pacienta s mozgovým krvácaním, opuchom a záchvatmi. Dáta, ktoré odborníci získali pri pozorovaní už spomínaného 87-ročného pacienta, navyše potvrdzujú výsledky štúdie vykonanej na potkanoch z roku 2013.
„Ako neurochirurg sa občas musím vyrovnávať so stratou. Nedokážem opísať, aké ťažké je oznámiť smrť pacienta jeho rodine... Z tohto výskumu sa ale môžeme niečo naučiť, a to, že hoci už naši blízki majú zatvorené oči a sú pripravení odísť do večnosti, ich mozog si ešte stále môže prehrávať niektoré z tých najkrajších okamihov, ktoré v živote zažili,“ dodal doktor na záver.