Zistili to vedci z USA s tým, že zvýšené riziko vzniku vážnych srdcovo-cievnych ochorení trvá štyridsať minút po tom, čo sa človek rozčúli. Vyplýva to z experimentálneho výskumu, ktorý uskutočnili vedci z Kolumbijskej univerzity.
„Videli sme, že vyvolanie stavu hnevu vedie k poruche funkcie ciev. Aj keď zatiaľ nevieme, čo môže tieto zmeny spôsobovať,“ uviedol profesor Daichi Shimbo z Kolumbijskej univerzity. Výskumníci tento účinok popísali ako zhoršenie schopnosti ciev sa pružne rozširovať pri zmene tlaku krvi. Prerušenie prívodu krvi môže teoreticky viesť k infarktu alebo mŕtvici.
„Úlohy, ktoré pripomínali minulé udalosti vyvolávajúce hnev, viedli k zhoršeniu dilatácie ciev, a trvali od nula do štyridsať minút po úlohe. Po 40 minútach už toto zhoršenie nebolo prítomné. V žiadnom časovom bode po prežití emočných úloh zameraných na úzkosť a smútok nedošlo k štatisticky významným zmenám na cievnych výstelkách účastníkov,“ dodal profesor Shimbo. Výsledky štúdie publikoval časopis Journal of the American Heart Association.