14. jún. 2024 o 05:30
krsk, TASR, Koktejl

Čaputovú v Prahe prekvapila naliehavá otázka: Salvy smiechu a prizvali aj Rizmana!

Pred skončením mandátu si užila niekoľko príjemných chvíľ ešte ako prezidentka Slovenskej republiky.

Domáca politika
14. jún. 2024 o 05:30
Čaputovú v Prahe prekvapila naliehavá otázka: Salvy smiechu a prizvali aj Rizmana!

Pred skončením mandátu si užila niekoľko príjemných chvíľ ešte ako prezidentka Slovenskej republiky.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (50) pricestovala v stredu na rozlúčkovú návštevu do Česka, kde sa aj s partnerom Jurajom Rizmanom (47) stretli s českým prezidentským manželským párom.

Ako symbol Slovenska Čaputová zasadila v pražskej botanickej záhrade lipu. Do sadenia sa skutočne oprela, preto ju zo sústredenia doslova vytrhol hlas fotografky. "Sem, prosím?" oslovila prezidentku, ktorá sa na ňu otočila s prekvapeným výrazom a úsmevom, no hneď zapózovala. Rozosmialo to všetkých naokolo a pobavenie pokračovalo ďalej, keď si pózovanie vyžiadal aj ďalší fotograf.

Potom privolali na pomoc prezidentkinho priateľa Rizmana, s ktorým zasadený strom zaliali a opäť pri tom pózovali fotografom. Video a fotky nájdete na začiatku článku.

Rad Bieleho leva

Končiaca hlava štátu si vo štvrtok na Pražskom hrade prevzala z rúk českého prezidenta Petra Pavla najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva občianskej skupiny I. triedy, a to za obzvlášť vynikajúce zásluhy v prospech ČR. Pavlovi zároveň udelila najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy, občiansky druh, za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi ČR a SR.

Čaputová podľa Pavla napĺňa všetky rysy, ktoré by hlava štátu demokratickej krajiny mala mať. "Sú to ľudskosť, ústretovosť, vľúdnosť, snaha porozumieť ľuďom a načúvať im a aj veľká zodpovednosť za rolu, ktorú plníte," povedal český prezident, podľa ktorého bola slovenská prezidentka vzorom aj pre iných štátnikov.

Po ceremónii odovzdávania štátnych vyznamenaní sa na Pražskom hrade uskutočnil slávnostný obed, ktorý na počesť Čaputovej a jej partnera hostil český prezident s manželkou.

Posledná cesta vo funkcii prezidentky

Čaputová bola od stredy na dvojdňovej návšteve Česka, ktorá bola jej poslednou vo funkcii slovenskej prezidentky. Vo štvrtok dopoludnia predniesla prejav na konferencii Prague European Summit, kde si zároveň prevzala ocenenie Vision for Europe. Cena sa od roku 2016 každoročne udeľuje osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj európskych ideálov.

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpi v piatok popoludní už na Slovensku so svojím posledným verejným príhovorom vo funkcii. Rozlúčkové podujatie sa uskutoční v Prezidentskej záhrade v Bratislave.

"Neskôr prezidentka vykoná na zadnom nádvorí Prezidentského paláca záverečnú prehliadku Čestnej stráže a ako hlavná veliteľka ozbrojených síl sa rozlúči s náčelníkom vojenskej kancelárie," priblížil hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Čaputovú vystrieda vo funkcii Peter Pellegrini, ktorý sa úradu prezidenta SR ujme v sobotu.