19. apr. 2024 o 14:59
TASR, Koktejl

Skupina G7 zasadla: Riešili nočný útok na Irán aj pomoc Ukrajine

placeholder
Ministri zahraničných vecí na zasadnutí skupiny G7 na ostrove Capri.
Zdroj: TASR/AP

Ministri krajín skupiny G7 rokovali o viacerých súčasných témach.

Zahraničná politika
19. apr. 2024 o 14:59
Skupina G7 zasadla: Riešili nočný útok na Irán aj pomoc Ukrajine

Ministri krajín skupiny G7 rokovali o viacerých súčasných témach.

Skupina G7 v piatok v súvislosti s útokom v Iráne vyzvala na zmiernenie napätia v regióne a varovala pred "katastrofálnymi dôsledkami pre civilné obyvateľstvo" v prípade plnohodnotnej izraelskej operácie v meste Rafah. Ministri zahraničných vecí týchto siedmich najvyspelejších krajín sa na stretnutí na Capri taktiež zaviazali pomôcť Ukrajine s protivzdušnou obranou, píše TASR na základe agentúry AFP.

Účastníci rokovaní v záverečnom vyhlásení vyzvali Izrael na vypracovanie dôveryhodného a uskutočniteľného plánu na ochranu civilného obyvateľstva v Pásme Gazy. Odsúdili zároveň "neprijateľný počet civilistov" zabitých v tejto palestínskej enkláve. Okrem iného vyjadrili aj nesúhlas s plnohodnotnou vojenskou operáciou na juhu Pásma Gazy v Rafahu.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine vyjadrili ministri "odhodlanie posilniť spôsobilosti protivzdušnej obrany Ukrajiny s cieľom zachrániť životy a ochrániť kritickú infraštruktúru". Dodali, že na tomto cieli budú spolupracovať aj s ďalšími partnermi.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken svojich európskych partnerov vyzval, aby zvýšili nátlak na Čínu. Washington viní Peking z pomoci Rusku pri obrannej expanzii, pripomína AFP.

"Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad prevodmi položiek s dvojakým použitím a zbraňových súčiastok, ktoré Rusko používa s cieľom podporiť svoju vojenskú výrobu," uviedli ministri krajín G7 vo vyhlásení. Čína by mala podľa ich vyjadrení zaistiť, aby sa skončilo poskytovanie tejto podpory, ktorá konflikt na Ukrajine len predlžuje.

Ministri krajín skupiny G7, ktorá zahŕňa Spojené kráľovstvo, USA, Francúzsko, Nemecko, Japonsko a Kanadu, rokovali od stredy do piatka na talianskom ostrove Capri o viacerých súčasných témach.