03. apr. 2024 o 20:10
TASR, Koktejl

Prezidentka žiada ľudí, aby išli voliť: Nehľadajme dokonalého politika, lebo takého nenájdeme

placeholder
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vyjadrila k nastávajúcim voľbám.
Zdroj: TASR

Požiadala ľudí, aby využili svoje volebné právo a išli voliť kandidáta, ktorý ich presvedčil viac.

Slovensko
03. apr. 2024 o 20:10
Prezidentka žiada ľudí, aby išli voliť: Nehľadajme dokonalého politika, lebo takého nenájdeme

Požiadala ľudí, aby využili svoje volebné právo a išli voliť kandidáta, ktorý ich presvedčil viac.

Zúčastniť sa na voľbách znamená podieľať sa na budúcnosti Slovenska. Neísť voliť znamená nechať za seba rozhodnúť ostatných. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v mimoriadnom príhovore v RTVS pred sobotným druhým kolom prezidentských volieb. Požiadala ľudí, aby využili svoje volebné právo a išli voliť kandidáta, ktorý ich presvedčil viac.

"Pri svojom rozhodovaní nehľadajme dokonalého politika, lebo takého nenájdeme. Všetci sme omylní. Hľadajme najväčšiu mieru svojho stotožnenia s niektorým z kandidátov. Stotožnenia názorového a hodnotového. Všímajme si, čo ponúkajú, či sú ich slová a skutky v súlade, či sa v kampani správajú férovo, do akej miery majú potrebu útočiť v osobnej rovine, ako zvládajú svoje emócie. Pretože tak, ako kandidát vedie svoju kampaň, tak bude neskôr vykonávať aj svoj mandát," poznamenala hlava štátu. Osobitne k účasti na voľbách vyzvala ľudí žijúcich v zahraničí.

Je presvedčená, že ani jeden z kandidátov na hlavu štátu v prípade víťazstva nezatiahne Slovensko do vojny, ani nevyšle na Ukrajinu žiadneho slovenského vojaka. "Jednak na to prezident nemá právomoc a nemajú na to ani žiadny dôvod," poznamenala. Mrzí ju, že súčasťou aj tejto predvolebnej kampane bolo zahrávanie sa so strachom.

Hlava štátu si praje, aby z volieb vzišiel prezident so silným mandátom. "Aby sa mohol venovať skutočným témam, ktoré sú pre Slovensko dôležité - kvalite života, sociálnej inklúzii, vzdelávaniu, kultúre, ochrane menšín, životnému prostrediu, zahraničnej politike a obhajobe záujmov našej krajiny. Aby mal šancu prispieť k tomu, že sa náš štát posúva vpred a nebude zaostávať za našimi susedmi. Naopak, bude mať zdravú ambíciu byť medzi najlepšími," priblížila.

Želá si tiež, aby malo Slovensko skvelé meno v zahraničí a obyvateľov, ochotných urobiť pre jeho rozvoj maximum. "Prajem budúcemu prezidentovi, aby mal energiu i šancu prispieť k naplneniu takejto služby pre Slovensko," dodala.