Tínedžerka Bebe bola úplne normálne dievča. Jej jediným problémom v inak bezstarostnom živote bola únava. Rodičom sa jej stav nepozdával, lekári však nič závažné nezistili. Keď sa stav dievčatka začal zhoršovať, jeho mama trvala na ďalších vyšetreniach. Tu podľa denníka The Sun nastal obrovský zvrat, ktorý vyústil do boja o život.
„Z plnohodnotnej tínedžerky sa za relatívne krátky čas stalo biedne dievča a trochu sme s tým bojovali,“ povedala jej mama Anne-Marie Brown. Bebe z Ascotu mala rušný život, hrala netball, hokej a golf na okresnej úrovni. Počas jesene začala byť veľmi unavená. „Bola jednoducho vyčerpaná. Dokonca aj na Štedrý deň popoludní spala a my sme si mysleli, že je to len tým, že je hormonálna tínedžerka,“ prezradila jej mama.
Anne-Marie zobrala 13-ročnú Bebe k lekárom, ktorí mali podozrenie na anémiu, bežný stav spôsobený nedostatkom železa v krvi. V januári jej urobili niekoľko krvných testov, ktoré ukázali, že má nízku hladinu železa, a predpísali jej lieky. Lekári mamu ubezpečili, že „všetko ostatné je v poriadku“, ale stav tínedžerky sa stále nezlepšoval.
„Okrem toho ju celé telo neuveriteľne svrbelo a už nebola taká šťastná. Potom jej začalo zvoniť v ušiach a bolela ju čeľusť, takže nevydržala celý deň sedieť v škole. Vedela som, že s mojou dcérou nie je niečo v poriadku, preto som sa odmietla vzdať a žiadala som ďalšie testy,“ povedala mama.
Anne-Marie s dcérou navštívila zubárov a osteopatov, ale nič sa nezmenilo. Po viacerých krvných testoch, ktoré sa stále nezlepšili, sa rozhodla vziať veci do vlastných rúk, vyžiadala si výtlačok výsledkov krvných testov a začala vyšetrovať sama. „Začala som googliť a všimla som si, že Bebe má hodnotu ESR, ktorá je až neuveriteľne vysoká. Pomyslela som si: ‚Panebože, niečo je naozaj zle‘,“ vysvetlila.
ESR, čo je skratka pre rýchlosť sedimentácie erytrocytov, meria, ako rýchlo sa červené krvinky usadzujú v skúmavke, čo ukazuje úroveň zápalu v tele. Vysoký ESR môže naznačovať vážne stavy, preto sa rodina rozhodla navštíviť súkromného lekára. Keď lekárka videla Bebe, potvrdila, že inštinkt Anne-Marie bol správny.
„Praktická lekárka sa na Bebe pozrela a na druhý deň ju objednala na röntgen a vyšetrenie,“ vysvetlila. Keď Bebe išla na vyšetrenie, povedali jej, že musí okamžite ísť na oddelenie JIS, kde ju prijali. V tomto štádiu rodine oznámili, že má Hodgkinov lymfóm štvrtého štádia, z čo boli v šoku.
Anne-Marie, ktorá stratila svoju mamu na rakovinu, keď mala 20 rokov, povedala, že o tejto chorobe veľmi dobre vedeli, ale diagnóza dcéry ich všetkých aj tak zaskočila. „Hneď ako sme sa dozvedeli diagnózu, všetko ostatné v našom živote bolo pozastavené a všetci sme boli v režime prežitia. Bebe musela podstúpiť intenzívnu liečbu, pretože išlo o štvrté štádium, vrátane chemoterapie, steroidov a liekov, ktoré ju na istý čas pripútali na invalidný vozík. Žili sme od jednej liečby k druhej, fungovali sme tak mesiac po mesiaci,“ uviedla.
„Aj keď podstupovala chemoterapiu, Bebe chcela urobiť niečo, čo by pomohlo iným ľuďom postihnutým rakovinou, a tak spolu s priateľmi vyzbierala viac ako 10 000 libier účasťou na pretekoch Race For Life,“ povedala Anne-Marie.
Našťastie, Bebe je už bez rakoviny. „Robí si maturitu z telesnej výchovy a pravidelne hrá netball. Nie je tam, kde bola, ale je na tom oveľa lepšie ako predtým,“ pokračovala hrdá mama. Anne-Marie je rada, že dôverovala svojmu inštinktu. Chce šíriť informácie o lymfóme a povedať ostatným rodičom, že by mali vždy dôverovať svojim inštinktom a presadzovať, aby ich deti boli vyšetrené pre akékoľvek nezvyčajné príznaky.
„Bebe mala všetky príznaky: svrbenie, intenzívnu únavu, nočné potenie,“ dodala Anne-Marie. „Vedela som, že niečo nie je v poriadku. Nikoho neobviňujem, ale dúfam, že sa z nášho príbehu poučia aj ostatní. Ostatným rodičom, ktorí možno prežívajú to isté, odporúčam, aby pokračovali v úsilí. Dôverujte si a ak viete, že niečo nie je v poriadku, nebojte sa pýtať alebo získať druhý názor,“ apeluje na iných rodičov.