Rakovina sa môže šíriť ako vírus. U človeka zatiaľ boli pozorované len výnimočné prípady prenosu rakoviny z jedinca na jedinca, napríklad u matiek počas tehotenstva. Ale v prírode biológovia nachádzajú takých modelov stále viac. V minulosti bola nákazlivosť rakoviny preukázaná u psov a tasmánskych čertov, teraz ju hydrobiológovia objavili u morských lastúrnikov srdcoviek jedlých. Prastarý druh rakoviny sa medzi nimi šíri vodou ako vírus.
Prenosné nádorové bunky sa voľne vznášajú vo vode. A pretože sú morské lastúrniky vo väčšine prípadov filtrátori, zachytia ich pri filtrovaní vody svojimi riasinkami. Bunky potom jedinca infikujú a začnú sa v ňom množiť.
U tasmánskych čertov bol popísaný prenos rakovinových buniek pri vzájomnom pohryznutí. U psov zase pri párení pohlavnou cestou. Nákazlivá rakovina bola v prírode považovaná za náhodu, ktorá sa vyskytuje u obmedzeného počtu živočíšnych druhov. Najnovší objav u mäkkýšov však zvyšuje možnosť, že podobných foriem rakoviny, ktoré predstavujú potenciálnu hrozbu pre človeka, je viac.
V rámci najnovšieho výskumu boli sekvenované nádorové gény odobrané u sedem tisíc srdcoviek jedlých, morských lastúrnikov, ktorí patria k obľúbeným morským plodom „Objasnili sme existenciu dvoch nezávislých prenosných rakovín a predpokladáme, že existuje oveľa viac rôznych typov. Širší pohľad na rôzne typy prenosných nádorov nám môže poskytnúť lepší vhľad do podmienok potrebných na vývoj a dlhodobé prežitie nádorov,“ uviedla hlavná autorka štúdie doktorka Alicia Bruzosová z Universidade de Santiago de Compostela v Španielsku.
Výsledky štúdie boli zverejnené v časopise Nature Cancer.