25. júl. 2025 o 06:44
TASR, Koktejl

Hamas vyzval štáty sveta, aby...: Budú krajiny nasledovať kroky Francúzska?

placeholder
Hamas vyzval štáty sveta, aby nasledovali Francúzsko a uznali Palestínsky štát. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Palestínske militantné hnutie to považuje za pozitívny krok.

Zahraničná politika
25. júl. 2025 o 06:44
Hamas vyzval štáty sveta, aby...: Budú krajiny nasledovať kroky Francúzska?

Palestínske militantné hnutie to považuje za pozitívny krok.

Palestínske militantné hnutie Hamas vo štvrtok ocenilo záväzok Francúzska uznať Palestínsky štát ako pozitívny krok. Skupina zároveň vyzvala všetky štáty, aby urobili rovnaký krok, a to napriek odporu zo strany Izraela. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Považujeme to za pozitívny krok správnym smerom k spravodlivosti pre náš utláčaný palestínsky ľud a k podpore ich legitímneho práva na sebaurčenie,“ uviedol Hamas vo vyhlásení po tom, čo francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že Francúzsko v septembri na Valnom zhromaždení OSN uzná Palestínsky štát.

„Vyzývame všetky štáty sveta - najmä európske štáty a tie, ktoré ešte neuznali Palestínsky štát - aby nasledovali príklad Francúzska,“ dodalo hnutie.

Ako „historické“ privítala Saudská Arábia vyhlásenie Macrona o zámere Francúzska uznať Palestínsky štát a vyzvala ďalšie štáty, aby pristúpili k rovnakému kroku. „Kráľovstvo oceňuje toto historické rozhodnutie, ktoré potvrdzuje konsenzus medzinárodného spoločenstva o práve palestínskeho ľudu na sebaurčenie a založenie nezávislého štátu,“ uviedlo saudskoarabské ministerstvo zahraničných vecí.

Podpredseda írskej vlády Simon Harris v príspevku na sieti X označil krok Francúzska za „jediný trvalý základ mieru a bezpečnosti pre Izraelčanov aj Palestínčanov“.

Oznámenie francúzskeho prezidenta kritizovalo viacero izraelských predstaviteľov vrátane premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý uviedol, že uznanie Palestínskeho štátu zo strany Francúzska „odmeňuje terorizmus“ a predstavuje existenčnú hrozbu pre Izrael.

Palestínsky štát uznáva takmer 150 krajín sveta, čo sú viac ako dve tretiny členov OSN. Má tiež status pozorovateľa v OSN, no nie je plným členom a Bezpečnostná rada OSN jeho prijatie neodhlasovala.