Herečka Michaela Čobejová (55) je verejnosti známa z divadla i televíznych seriálov. Priazeň divákov si získala v obľúbených projektoch ako Ordinácia v ružovej záhrade, Som mama, Hranica, Sľub či ako víťazka druhej série obľúbenej tanečnej šou Let's Dance (2008). Medzi najdôležitejšie inscenácie, v ktorých predviedla svoj talent, patrí muzikál Na skle maľované, s ktorým sa herečke spája veľmi nepríjemná skúsenosť, píše portál pluska.sk.
Šoubiznis má temné zákulisie, o ktorom sa začalo hovoriť nahlas až v poslednej dobe. Čobejová je za tento posun rada. „To, že sme kedysi zažívali sexuálne obťažovanie, sa dnes pomenúva jasnejšie. To, čo si muži môžu alebo nemôžu dovoliť, má už iné kontúry. A za to som naozaj rada – aj kvôli mladým ženám. Dnes je dokonca možné domôcť sa spravodlivosti aj súdnou cestou. V tomto smere sa veci pohli dopredu,“ uviedla herečka.
Čobejová priznala, že nevhodné správanie zažila aj na vlastnej koži. „V tom čase som to však nevedela presne pomenovať, ani sa voči tomu brániť. Bolo to veľmi rozšírené – najmä v 90. rokoch a ešte dlho potom," porozprávala webu obľúbená umelkyňa.
Ženy sa po celom svete začali viac ozývať vďaka fenoménu #MeToo. Objavil sa krátko po tom, ako sa začalo písať o škandále súvisiacom s prípadmi sexuálneho zneužívania, z ktorých bol obviňovaný filmový producent Harvey Weinstein.
Aj podľa Čobejovej pomohol fenomén veci jasnejšie pomenovať. „No žiaľ, aj dnes je nevhodné správanie často bagatelizované. Ako keby žena mala všetko zniesť. Ako keby mala byť ešte aj rada, že sa o ňu niekto zaujíma. Herectvo je veľmi závislé povolanie a niektorí ľudia to vedeli zneužívať. Myslím si, že na Slovensku sú hranice stále nastavené inde než v krajinách, kde je k takémuto správaniu oveľa väčšia miera citlivosti,” myslí si blondínka.
V spomienkach sa vrátila aj k nepríjemnému momentu, ktorý sa odohral na doskách Slovenského národného divadla (SND). Aj keď na prvý pohľad vyzerá ako krehká žena, so situáciou sa vyrovnala ostro. „Mne osobne to vždy veľmi prekážalo. Som človek, ktorý si potrebuje jasne určiť hranice a vyžaduje, aby sa tieto hranice rešpektovali. Stalo sa mi napríklad, že ma počas predstavenia Na skle maľované obťažoval tanečník. Vyslúžil si za to facku priamo na predstavení!" prekvapila Čobejová.
„Obťažovanie bolo normálne. Vtedy sa to bralo ako niečo bežné – „čo z toho robíš drámu“. Keby sa to teraz stalo mojej dcére, tak toho človeka asi zlynčujem!" dodala. Čobejová má dve dcéry, už dospelú Ivanu a 16-ročnú Táňu, ktorá po jej boku hrá v markizáckom seriáli Sľub. Herečka chce veriť, že sa ľady pohli a situácia sa za posledné roky trochu zlepšila.
„Citlivosť je väčšia, ale ešte stále nie sme tam, kde by sme mali byť. Nie som sama, ktorá si niečo také zažila, vidíme to na dennej báze vo verejnom priestore. Niektorí muži to berú tak, že by to nám, ženám, malo lichotiť, že nás muž buchne po zadku, alebo má voči nám oplzlé poznámky. Ale mne to teda nikdy nelichotilo, a pochybujem, že vôbec nejakej inej žene. Vždy mi to prišlo hnusné a obťažujúce… a určite nie som sama. Chápem, aké trápne mi prišlo ohradiť sa, alebo sťažovať," zdôraznila.
Čobejová doplnila, že je dôležité o obťažovaní a nevhodnom správaní nahlas rozprávať, pretože si to mnoho ľudí stále neuvedomuje. „Obťažovanie, útoky, vulgárne správanie vidíme vo verejnom priestore na každom kroku a je to tolerované. V našej profesii sme boli často postavené do situácie, že sme ešte mali byť rady, že sa po nás niekto obzrie a je o nás záujem. Nie, nie je to lichotivé, je to vrcholne nevhodné!“ dodala rázne.
