17. jún. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

30-sekundový test ukáže prítomnosť tichého zabijaka: Na Slovensku ním trpia státisíce ľudí!

placeholder
30-sekundový test ukáže prítomnosť tichého zabijaka. (ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Môžete sa vyhnúť komplikáciám!

Zaujímavosti
17. jún. 2024 o 20:00
30-sekundový test ukáže prítomnosť tichého zabijaka: Na Slovensku ním trpia státisíce ľudí!

Môžete sa vyhnúť komplikáciám!

Existuje množstvo zákerných ochorení, ktoré pri ich neliečení môžu skončiť tragicky. K nim istotne patrí aj cukrovka, ktorá spôsobuje, že hladina glukózy v krvi človeka je príliš vysoká, čo môže viesť k veľmi závažným zdravotným komplikáciám. Ako informoval portál The Sun, jeden rýchly 30-sekundový test však môže odhaliť, či aj vy máte predispozície k tomu, aby ste mali cukrovku.

Cukrovka je skutočne tichým zabijakom.
Cukrovka je skutočne tichým zabijakom.
Zdroj: istock.com

Cukrovka je veľmi závažný stav

Lekári tvrdia, že existujú dva hlavné typy cukrovky. Prvý je menej bežný, pričom ide o autoimunitné ochorenie, ktorý nie je možné ovplyvniť. Samotný test sa však zameriava na cukrovku 2. typu, ktorá je väčšinou spojená s prírastkom hmotnosti či s nedostatkom pohybu. Treba podotknúť, že tomuto typu choroby sa dá predísť. Základom je však správna životospráva, dostatok aktívneho a pravidelného pohybu či regulácia telesnej hmotnosti.

Ako uvádza portál NCZI, na Slovensku žije takmer 360-tisíc diabetikov, pričom ročne pribudne viac ako 20-tisíc ďalších prípadov. Problémom tiež je, že tento stav môže byť roky nediagnostikovaný, pretože jeho príznaky, medzi ktoré patrí častejšie močenie alebo pocit únavy, je ťažké rozpoznať a možno si ich ľahko pomýliť s inou diagnózou.

Odborníci však tvrdia, že cukrovku by žiadny z pacientov nemal brať na ľahkú váhu. Ak sa nelieči, môže viesť k ochoreniu srdca a obličiek, strate zraku, poškodeniu nervov a mozgu, závažným infekciám a dokonca k smrti.

Cukrovka trápi státisíce Slovákov.
Cukrovka trápi státisíce Slovákov.
Zdroj: istock.com

Existuje však 30-sekundový kvíz vám môže pomôcť určiť vaše riziko cukrovky 2. typu v budúcnosti. Test, ktorý vytvorila spoločnosť Diabetes UK, pozostáva z použitia zvinovacieho metra a váhy, pričom zohľadňuje vašu hmotnosť, pomer pásu k bokom, vek a etnická príslušnosť.

Nakoniec všetky tieto parametre spočíta a priradí vám rizikové skóre od 1 do 47. Výsledky testu ukazujú hodnotu pravdepodobnosti cukrovky podľa toho, aké vysoké je vaše rizikové skóre. Upozorňujeme však, že tento nástroj nemusí byť presný pre každého, kto podstupuje liečbu cukrovky.