24. máj. 2024 o 12:00
krsk, Koktejl

Chorvátske letovisko zamorili hady: Treba sa obávať? Domáci sú zalarmovaní!

placeholder
Chorvátske letovisko Split (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Ľudia majú čoraz väčšie obavy.

Cestovanie
24. máj. 2024 o 12:00
Chorvátske letovisko zamorili hady: Treba sa obávať? Domáci sú zalarmovaní!

Ľudia majú čoraz väčšie obavy.

V dovolenkovom Chorvátsku sa v posledných dňoch zo všetkých strán vynárajú hady. Miestnemu portálu Slobodna Dalmacija takmer denne čitatelia posielajú fotografie plazov zachytených v rôznych mestských lokalitách letoviska Split.

Had, ktorého nedávno nafilmovalo dieťa v Splite a o ktorom písala napríklad aj Slobodna Dalmacija, je užovka, najbežnejší had v Dalmácii. Živí sa najmä jaštericami, ale ak je had väčší, zje aj menšiu myš. V Splite ich je veľa a sú to najbežnejšie hady. Potom sú tu aj nebezpečnejšie druhy...

Oblasť Dalmácie hlásila už začiatkom mája v krátkom čase za sebou štyri uštipnutia vretenicou rožkatou, uviedol web Dnevnik. Dôchodkyňu Damirku Mihanović z oblasti Vrgorac uštipol tento jedovatý jedinec na dvore.

Aj keď mala na sebe ponožky a papuče, zuby zašli dosť hlboko. Ženu okamžite previezli do nemocnice v Splite, kde jej podali sérum a ubezpečujú ľudí, že ho majú dostatok. „Radšej by som stretol diviaka alebo leoparda ako hada,“ povedal jej manžel, ktorý priznal, že je oveľa bojazlivejší ako manželka.