Vyhnúť sa plateniu poplatkov či zložitým právnym procesom kvôli darovaným spermiám sa snažia mnohé ženy a páry, keď využívajú darcov z internetu. Tí sú ale bohužiaľ k donátorstvu často hnaní chorobne egoistickými motívmi. A nielenže nepodstupujú náročné lekárske vyšetrenia, aké musia podstúpiť darcovia na legálnych klinikách, ale často svoje choroby zatajujú. Rovnako ako tridsaťsedemročný James MacDougall z Anglicka, ktorý odovzdal pätnástim potomkom DNA s neliečiteľným genetickým ochorením postihujúcim inteligenciu a správanie.
MacDougall daroval spermie pätnástim lesbičkám, ktoré chceli mať dieťa. Zatajil im však, že trpí nevyliečiteľnou genetickou poruchou Fragilného chromozómu X. V súkromnom darcovstve spermií pokračoval, hoci od lekárov vedel, že trpí spomínaným syndrómom. Dedičná vada vedie k nízkemu IQ, oneskorenému vývoju a je neliečiteľná.
MacDougall súkromné darcovstvo inzeroval na sociálnych sieťach. Pôvodne podpisoval dohodu so ženami, že v prípade úspešného dokončenia tehotenstva a pôrodu nechce byť s deťmi v kontakte. Ale neskôr žiadal súdy, aby donútili ženy, biologicky vzaté matky jeho detí, poskytnúť mu čas so štyrmi z potomkov vo veku do troch rokov. Tri zo štyroch matiek sa rozhodli súdiť a vyhrali. Jedna z matiek priznala, že jej dcéra je postihnutá syndrómom Fragilného chromozómu X av troch rokoch nehovorí a jej správanie je náročné. Súdy v Británii zistili, že MacDougall je zložitý človek, ktorý má problémy s učením a je na autistickom spektre, s pevnými názormi, konkrétnym myslením a hlbokým nedostatkom vhľadu. Prípad má slúžiť ako odstrašujúci pre tých, ktorí neuvážene prijímajú spermie od darcov na internete bez toho, aby mali hlbšie informácie o ich zdravotnom stave.