V priebehu času vzniklo množstvo predpovedí, ktoré sa snažili určiť presný dátum konca sveta. Jednu z nich vyslovil aj jeden z najslávnejších fyzikov Stephen Hawking, ktorý sa domnieval, že deň zúčtovania nastane oveľa skôr, ako mnohí domnievali. Ako informoval portál LADBible, zosnulý vedec sa odvolával na viaceré faktory, vrátane nárastu svetovej populácie či viaceré globálne problémy.
Kedy by mohol nastať koniec sveta?
Hawking je jedným z najslávnejších teoretických fyzikov na svete, pričom ho môžete poznať vďaka mnohým prelomovým hypotézam týkajúcich sa vesmíru a kozmológie. Pred svojou smrťou v roku 2018 sa však anglický vedec vrátil v svojich domnienkach aj späť na Zem. Na summite Tencent WE v Číne v novembri 2017 totiž predpovedal, že za necelých 600 rokov by nás mohol čakať koniec sveta.
Počas svojej prednášky vysvetlil, že ak niečo v budúcnosti nezmeníme, Zem sa môže doslova premeniť na obrovskú ohnivú guľu. "Svetová populácia sa zdvojnásobovala každých 40 rokov. Tento exponenciálny nárast jednoducho nemôže pokračovať až do ďalšieho tisícročia. Do roku 2600 by spôsobil takú obrovskú spotrebu elektrickej energie, že by rozžeravila Zem do červena. To je neudržateľné," povedal Hawking svojím známym počítačom generovaným hlasom.
Nedávno sa dokonca objavili informácie, že Hawkingove desivé tvrdenia podporila aj americká NASA. Hovorca vesmírnej agentúry však pre portál Newsweek poznamenal, že toto tvrdenie vôbec nepredložila. Napriek tomu sa odborníci obávajú globálnych hrozieb pre ľudstvo. "NASA už viac ako 50 rokov skúma našu domovskú planétu, poskytuje informácie priamo prospešné pre ľudstvo a prináša pozorovania, ktoré sa dajú získať len vo vesmíre, pričom sa často týkajú aj oblastí skúmaných Hawkingom," uviedla agentúra.
Je neskoro na záchranu nášho sveta? Hawking pre britskú BBC vysvetlil: "Hoci šanca, že v danom roku skutočne dôjde ku katastrofe na našej planéte, môže byť pomerne nízka, postupne sa zvyšuje a v nasledujúcich tisíc alebo 10-tisíc rokoch sa stane takmer istou."
Zosnulý vedec podotkol, že k tomuto scenáru nás posúvajú aj faktory ako globálne otepľovanie, zmena klímy, skleníkový efekt, ako aj narastajúca možnosť jadrovej vojny, vývoj umelej inteligencie a rozvoj ďalších epidémií. Pri mnohých z nich sa pritom zdá, že sa ľudstvo ani po rokoch od odhalenia tejto predpovede veľmi nepoučilo.