25. máj. 2024 o 19:00
lv, Koktejl

Mávate nočné mory či halucinácie? Pozor: Toto môže byť príznakom vážnej choroby!

placeholder
Nová štúdia zistila, že zvýšený výskyt nočných môr a halucinácií môže signalizovať nástup autoimunitných ochorení (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Nočné mory a halucinácie môžu byť včasným varovným signálom smrteľnej choroby.

Zaujímavosti
25. máj. 2024 o 19:00
Mávate nočné mory či halucinácie? Pozor: Toto môže byť príznakom vážnej choroby!

Nočné mory a halucinácie môžu byť včasným varovným signálom smrteľnej choroby.

Nová štúdia ukázala, že nočné mory môžu byť včasným varovným signálom potenciálne smrteľných chorôb. Podľa vedcov môže byť zvýšený výskyt nočných môr a halucinácií alebo „denných môr“ predzvesťou vzniku autoimunitných ochorení, ako je napríklad lupus, píše Mirror.

Štúdie uverejnenej v časopise eClinicalMedicine sa zúčastnilo 676 ľudí trpiacich lupusom a 400 medikov. Medzinárodný výskumný tím pod vedením vedcov z University of Cambridge a King's College London uskutočnil podrobné rozhovory so 69 ľuďmi žijúcimi so systémovými autoimunitnými reumatickými ochoreniami vrátane lupusu a s 50 lekármi.

Lupus je autoimunitné zápalové ochorenie známe svojím vplyvom na viaceré orgány vrátane mozgu. Výskumníci sa pacientov pýtali na načasovanie 29 neurologických a duševných príznakov vrátane depresie, halucinácií a straty rovnováhy. Pacientov sa tiež pýtali, či by vedeli vymenovať poradie, v akom sa príznaky zvyčajne vyskytli, keď ich choroba prepukla.

Jedným z najčastejšie uvádzaných príznakov bol narušený spánok, ktorý pociťovali 3 z 5 pacientov, pričom tretina z nich uviedla, že sa tento príznak objavil viac ako rok pred začiatkom lupusu. Necelý jeden zo štyroch pacientov hlásil halucinácie, hoci u 85 % z nich sa tento príznak objavil až približne na začiatku ochorenia alebo neskôr.

Traja z piatich pacientov s lupusom a jeden z troch pacientov s inými reumatologickými ochoreniami uvádzali, že tesne pred halucináciami majú čoraz častejšie narušený spánok, zvyčajne živé a znepokojujúce nočné mory - zahŕňali napadnutie, vraždu, uväznenie, rozdrvenie alebo pád.

Pacienti, ktorí zažívali halucinácie, sa zdráhali podeliť o svoje zážitky a mnohí odborníci uviedli, že nikdy neuvažovali o tom, že by nočné mory a halucinácie mohli súvisieť so vzplanutím choroby. Väčšina z nich uviedla, že v budúcnosti budú so svojimi pacientmi hovoriť o nočných morách a halucináciách, pričom sa zhodli na tom, že rozpoznanie týchto včasných príznakov im umožní zlepšiť starostlivosť a dokonca skrátiť čas hospitalizácie.

Niektorí pacienti v štúdii uviedli, že im bola pôvodne nesprávne stanovená diagnóza alebo boli dokonca hospitalizovaní s psychotickou epizódou alebo sklonom k samovražde. Až neskôr sa zistilo, že to bol prvý príznak ich autoimunitného ochorenia. „V 18 rokoch mi diagnostikovali hraničnú poruchu osobnosti a o 6 mesiacov neskôr lupus. Takže je to všetko veľmi blízko seba a bolo zvláštne, že keď sa moja porucha osobnosti dostala pod kontrolu aj môj lupus sa dostal pod kontrolu,“ uviedol pacient so Škótska.