20. nov. 2023 o 17:10
TASR, Koktejl

Odborníci bijú na poplach: Dôjde k dramatickému otepleniu klímy na Zemi?!

placeholder
OSN upozorňuje na možné oteplenie klímy (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Priemerná svetová teplota sa môže do konca tohto storočia zvýšiť.

Zaujímavosti
20. nov. 2023 o 17:10
Odborníci bijú na poplach: Dôjde k dramatickému otepleniu klímy na Zemi?!

Priemerná svetová teplota sa môže do konca tohto storočia zvýšiť.

A to až o 2,9 stupňa Celzia, vyplýva z pondelkovej správy Environmentálneho programu OSN (UNEP). Generálny tajomník OSN António Guterres svetové spoločenstvo vyzval, aby podniklo rázne kroky v plnení záväzkov v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Lídri krajín už nemôžu túto záležitosť viac odkladať, zdôraznil Guterres. Takisto odsúdil "zlyhanie v oblasti vedenia, zradu voči zraniteľným a obrovskú zmeškanú príležitosť". UNEP vydal v pondelok správu o pokroku pri znižovaní emisií skleníkových plynov. Svet podľa nej tento rok zažíva znepokojivý nárast v oblasti rekordných teplôt ovzdušia. Priemerná teplota vzduchu na Zemi sa môže do roku 2100 zvýšiť o 2,5 až 2,9 stupňa Celzia, píše sa v správe.

Účastníci klimatického summitu v Paríži v roku 2015 sa zaviazali, že sa budú snažiť udržať nárast globálnej teploty na úrovni pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím a zároveň vyvíjať úsilie o obmedzenie tohto nárastu na 1,5 stupňa Celzia. Na to je však potrebné do roku 2030 znížiť množstvo emisií o 42 percent, uviedol UNEP.

Krajiny od roku 2020 zverejňujú svoje národné plány v oblasti klímy, známe ako vnútroštátne stanovené príspevky (NDC). V prípade úplného plnenia záväzných NDC by sa na základe súčasného stavu globálna teplota do roku 2100 zvýšila o 2,9 stupňa Celzia. V prípade dodržania doplňujúcich opatrení by bol jej nárast 2,5 stupňa Celzia.

Na prelome novembra a decembra sa bude v Dubaji konať konferencia OSN o zmene klímy COP28. Výkonná riaditeľka UNEP Inger Andersen vyjadrila presvedčenie, že účastníkom sa podarí dosiahnuť pokrok v oblasti znižovania emisií.