25. jún. 2024 o 16:42
TASR, Koktejl

Ukrajina a Rusko reagujú na vydanie zatykačov na Šojgua a Gerasimova: Čo povedali?

placeholder
Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred) sa rozpráva s náčelníkom generálneho štábu generálom Valerijom Gerasimovom (vľavo) a ministrom obrany Sergejom Šojgu po stretnutí v Moskve.
Zdroj: TASR/AP

Ich názory sa líšia.

Zahraničné správy
25. jún. 2024 o 16:42
Ukrajina a Rusko reagujú na vydanie zatykačov na Šojgua a Gerasimova: Čo povedali?

Ich názory sa líšia.

Ukrajina privítala v utorok rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) vydať zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerija Gerasimova. Rada bezpečnosti Ruskej federácie označila zatykače za súčasť hybridnej vojny proti Rusku. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

"Šojgu a Gerasimov nesú individuálnu zodpovednosť. Je to dôležité rozhodnutie. Každý sa bude zodpovedať za zlo," uviedol šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Ruská bezpečnostná rada v reakcii na vydanie zatykačov pripomenula, že Rusko neuznáva jurisdikciu ICC. Toto rozhodnutie "bolo prijaté v rámci hybridnej vojny Západu proti našej krajine," uviedla ruská bezpečnostná rada vo vyhlásení a zatykače označila za bezvýznamné.

ICC oznámil v utorok vydanie zatykačov na Šojgua a Gerasimova za údajne vojnové zločiny na Ukrajine a zločiny proti ľudskosti pre útoky namierené proti civilistom a civilnej infraštruktúre. Súd pritom poukázal predovšetkým na ruské útoky proti ukrajinskej elektrickej infraštruktúre. Medzinárodný trestný súd vydal vlani zatykač aj na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s únosmi detí z Ukrajiny.