31. dec. 2024 o 17:00
izabela, Koktejl

Lekár varuje pacientov pred týmito liekmi: PREČO by som ich nepredpisoval!

Lekár vysvetlil, prečo neodporúča niektoré lieky.

Zdravie
31. dec. 2024 o 17:00
Lekár varuje pacientov pred týmito liekmi: PREČO by som ich nepredpisoval!

Lekár vysvetlil, prečo neodporúča niektoré lieky.

Všeobecný lekár Ahmed Abd Elbary, na Tiktoku svojim sledovateľom povedal, že niektoré lieky nie sú účinné, alebo majú príliš veľa vedľajších účinkov. Podľa neho existujú oveľa lepšie alternatívy na predpisovanie, informuje denník Daily Mail.

Jedným z liekov, ktoré doktor Ahmed uviedol, je antidepresívum - citalopram. Môže spôsobovať vedľajšie účinky, ako je únava, nervozita, sucho v ústach a potenie. To však nie je dôvodom, prečo sa doktor Ahmed vyhýba jeho predpisovaniu.

Namiesto toho tvrdí, že na liečbu depresie existujú lepšie alternatívy. "S citalopramom nemám zvlášť veľký problém, lenže existuje oveľa lepšia alternatíva s názvom escitalopram. Funguje na liečbu depresie oveľa lepšie, čo som zistil zo svojej vlastnej klinickej praxe," hovorí doktor.

Medzi týmito dvoma liekmi je niekoľko rozdielov, napríklad to, že na dosiahnutie rovnakého účinku ako escitalopram je potrebné dvakrát väčšie množstvo citalopramu. Escitalopram môže byť užitočný aj pri úzkosti, podľa Národnej zdravotnej služby (NHS) sa používa aj na liečbu sociálnej úzkostnej poruchy a obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD), ako aj depresie.

Ďalším liekom, ktorý doktor Ahmed nepredpisuje, je gabapentín, ktorý sa používa na liečbu neuropatie a epilepsie.

"Problém, ktorý mám s gabapentínom, je, že neexistujú žiadne skutočné dôkazy o tom, že by skutočne dobre pôsobil proti bolesti. Aj keď funguje, dávky, ktoré potrebujete, sú veľmi vysoké. Ľudia ho užívajú dlhé roky, každých pár mesiacov sa im zvyšuje dávka. Pacienti sú ospalí, zmätení a znižuje sa im pamäť,“ povedal.

Pocit únavy a nevoľnosti, opuchy rúk a nôh, sucho v ústach a rozmazané videnie sú podľa NHS len niektoré z dlhého zoznamu bežných vedľajších účinkov spôsobených liekom.

Tretím liekom, ktorý doktor Ahmed spomenul, je sumatriptan. Liek používaný na liečbu migrény a bolestí hlavy. Doktor Ahmed však uprednostňuje zolmitriptan, ďalší typ lieku známy ako triptan, ktorý pôsobí na zmiernenie bolesti hlavy trochu iným spôsobom.

Triptány sa často podávajú v prípadoch, keď lieky proti bolesti nezaberajú. Majú iný mechanizmus účinku ako lieky proti bolesti a fungujú tak, že napodobňujú účinok chemickej látky známej aj ako serotonín. Prívaly tohto hormónu, ktorý je známy tým, že zlepšuje náladu, môžu vyvolať bolesti hlavy v dôsledku jeho účinku na cievy vo vnútri mozgu. Celé video si môžete pozrieť nad článkom.