20. máj. 2025 o 10:11
TASR, Koktejl

Chirurgovia prepísali históriu: Pacient prežil prvú transplantáciu močového mechúra na svete

placeholder
Lekári sa museli spoľahnúť na svoje vedomosti. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Počas operácie mu bola transplantovaná aj oblička.

Zdravie
20. máj. 2025 o 10:11
Chirurgovia prepísali históriu: Pacient prežil prvú transplantáciu močového mechúra na svete

Počas operácie mu bola transplantovaná aj oblička.

Začiatkom mája vykonali v USA vôbec prvú transplantáciu močového mechúra. Táto operácia v medicínskom centre Ronalda Reagana Kalifornskej univerzity (UCLA) v Los Angeles by mohla byť zlomovým bodom pre pacientov trpiacich vážnymi ochoreniami močového mechúra, informovala agentúra AFP, píše TASR.

Operovaným bol 41-ročný Oscar Larrainzar, ktorý bol sedem rokov na dialýze. Mužovi museli pred niekoľkými rokmi kvôli rakovine odstrániť veľkú časť močového mechúra a potom mu odstránili obe obličky, uviedla v nedeľu vo vyhlásení UCLA, jednej z dvoch zapojených kalifornských univerzít.

Operácia trvala približne osem hodín a uskutočnila sa začiatkom mája v medicínskom centre Ronalda Reagana UCLA v Los Angeles. Larrainzar počas zákroku dostal močový mechúr a obličku od toho istého darcu. „Chirurgovia najprv transplantovali obličku, potom močový mechúr a následne spojili obličku s novým močovým mechúrom pomocou techniky, ktorú vyvinuli,“ uviedla univerzita.

Podľa jedného z chirurgov, Dr. Nimu Nassiriho, lekári takmer okamžite dosiahli povzbudivé výsledky: „Obličky okamžite vyprodukovali veľké množstvo moču a funkcia pacientových obličiek sa okamžite zlepšila.“ Dodal, že muž po operácii nepotreboval dialýzu a moč správne prúdil do nového močového mechúra.

„Táto operácia predstavuje historický moment v medicíne a mohla by zmeniť liečbu pacientov“ s nefunkčnými močovými mechúrmi, uviedol Inderbir Gill, ktorý bol členom operačného tímu.

Transplantácie močového mechúra boli predtým považované za príliš zložité, najmä kvôli ťažkostiam s prístupom do oblasti a jej vaskularizáciou. Pacientom bola preto ponúknutá iba umelá rekonštrukcia močového mechúra pomocou tráviacej sondy alebo zavedenie stomického vaku - vonkajšej protézy schopnej zachytávať ich moč.

Tieto intervencie sú účinné, ale podľa Dr. Gilla majú „početné krátkodobé a dlhodobé riziká“. Obaja muži už roky pracujú na vývoji chirurgickej techniky, ktorá by umožnila transplantáciu močového mechúra.

Táto prvá transplantácia prichádza po viac než štyroch rokoch príprav a mali by po nej nasledovať ďalšie. Stane sa tak v rámci klinického skúšania, ktoré by malo umožniť posúdiť prínosy a riziká takejto operácie.