22. máj. 2025 o 16:25
TASR, Koktejl

Premiér chce znížiť počet poslancov, ústavný právnik varuje: Problém slabej ochrany ústavy by bol ešte vypuklejším

placeholder
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
Zdroj: TASR

Súčasný počet poslancov z hľadiska komparatívneho ústavného práva nie je podľa neho neobvykle vysoký.

Domáca politika
22. máj. 2025 o 16:25
Premiér chce znížiť počet poslancov, ústavný právnik varuje: Problém slabej ochrany ústavy by bol ešte vypuklejším

Súčasný počet poslancov z hľadiska komparatívneho ústavného práva nie je podľa neho neobvykle vysoký.

Ak by sa znížil počet poslancov Národnej rady (NR) SR zo súčasných 150 na 100, na zmenu Ústavy SR by stačilo len 60 poslancov. Problém slabej ochrany ústavy by sa tak stal ešte vypuklejším. Pre TASR to skonštatoval ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Vincent Bujňák. Súčasný počet poslancov z hľadiska komparatívneho ústavného práva nie je podľa neho neobvykle vysoký.

„Ak by došlo k zníženiu počtu poslancov Národnej rady zo 150 na 100, problém slabej ochrany našej ústavy by sa stal ešte vypuklejším. Ústavné pravidlo, podľa ktorého sa na zmenu ústavy vyžaduje trojpätinová väčšina poslancov, by spôsobilo, že na zásahy do ústavného textu by postačoval súhlas len 60 poslancov Národnej rady,“ uviedol pre TASR Bujňák.

Rozdiel medzi väčšinou, ktorá je potrebná na prijatie bežného zákona a ústavnou väčšinou, by predstavoval len deväť hlasov. „Pokiaľ by sa preto našla zhoda na znížení počtu poslancov, súbežne s tým by sa mala zvýšiť ochrana ústavy, aby neostala v rukách iba 60 poslancov Národnej rady,“ vyhlásil.

Štáty s porovnateľným počtom obyvateľov majú podľa právnika ešte vyšší počet celoštátnych poslancov. „Patria sem Nórsko so 169 poslancami, Fínsko s 200 poslancami či Írsko, ktoré má dokonca dvojkomorový parlament, a v dolnej komore má 174 poslancov,“ pripomenul Bujňák. Spomenul tiež Chorvátsko, ktoré má o 1,5 milióna obyvateľov menej ako Slovensko a má 151 poslancov. Parlament so 150 členmi existuje v Gruzínsku a napríklad Litva s menej než troma miliónmi obyvateľov má v parlamente 141 poslancov.

S návrhom znížiť počet poslancov na 100 prišiel premiér Robert Fico (Smer-SD). Povedal to v stredu (21. 5.) v súvislosti s tým, že Smer-SD je pri ďalšej konsolidácii pripravený výrazne šetriť aj na štáte. O znížení počtu poslancov je ochotný debatovať aj Hlas-SD.