10. jan. 2025 o 15:00
mob, TASR, Koktejl

Partner exprezidentky Čaputovej Rizman upozorňuje Slovákov: Neopakujme chyby minulosti!

Kroky známej firmy neostali v Európe bez odozvy.

Domáce promi
10. jan. 2025 o 15:00
Partner exprezidentky Čaputovej Rizman upozorňuje Slovákov: Neopakujme chyby minulosti!

Kroky známej firmy neostali v Európe bez odozvy.

Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook aj Instagram, v utorok oznámila, že na svojich platformách končí s overovaním faktov nezávislou treťou stranou. Takéto overovanie teraz ponechá na užívateľoch, obdobne ako to už v súčasnosti robí sociálna sieť X Elona Muska. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

Zuckerberg priznal, že avizované zmeny sú aj dôsledkom víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, približuje AP. Voľby podľa neho predstavovali akýsi kultúrny zlom vedúci k opätovnému uprednostneniu slobody prejavu.

Zmeny, ktoré sa zatiaľ dotknú iba Spojených štátov, sa nepáčia Jurajovi Rizmanovi (48), ktorý na Instagrame vysvetlil prečo. „To, čo mňa zaujalo oveľa viac sú jeho reči o tom, ako bude postupovať mimo Spojených štátov. On doslovne hovoril, že bude spolupracovať s administratívou prezidenta Donalda Trumpa a že sa budú snažiť brániť technologické spoločnosti pred tým, čo on nazýva zavadzaním cenzúry. Tu si treba vysvetliť niekoľko základných faktov,“ začal svoje rozprávanie a prešiel k veci.

„Je skutočne veľký rozdiel medzi tým, ako k slobode slova pristupuje USA a ako pristupuje Európa a Európska únia. Náš prístup vychádza z nejakých skúseností. Vychádza z 20. storočia a z našej skúsenosti s fašizmom a komunizmom. Po týchto totalitách, ktoré si vyžiadali milióny obetí, veľa európskych krajín pristúpilo k tomu, že sa poučilo. Rozhodlo sa neobmedzovať slobodnú diskusiu, nerozhodlo sa obmedzovať tú základnú slobodu slova, ale rozhodlo sa odstrániť extrémy. Extrémy, ktoré vedú k vytváraniu strachu, nenávisti, k nebezpečnému vyhrážaniu sa, prenasledovaniu, k šíreniu lží, k propagande totalitných ideológií,“ vysvetlil Rizman a pokračoval.

„Aj v našej slovenskej legislatíve platí, že máme zakázané napríklad nebezpečné vyhrážanie sa. Aj v našej legislatíve platí, že je zakázané šírenie tzv. osvienčimskej lži. Po druhej svetovej vojne sme prijali legislatívu, ktorá zakazuje spochybňovanie holokaustu. Táto legislatíva má pre nás význam práve preto, že už sme si mali možnosť vyskúšať, kam vedie bezbrehá sloboda prejavu a kam vedie jej zneužitie totalitnými extrémistickými skupinami,“ povedal vo videu a dodal.

„Preto sme prijali legislatívu, ktorá dnes umožňuje každému z nás slobodne komunikovať, ale odstraňuje isté extrémy v tejto komunikácii, ktoré v našej minulosti vždy viedli v konečnom dôsledku len k perzekúcií veľkých skupín obyvateľstva, k násiliu, k vojne a dokonca v niektorých prípadoch ku genocíde.“

Partner exprezidentky Zuzany Čaputovej apeluje na to, aby sme si chránili slobodu slova, ale nech si dávame pozor, aby napr. predstaviteľa technologických spoločností, ktorých primárnym záujmom je samozrejme nie obrana slobody slova, ale maximalizácia zisku, sa snažili ovplyvňovať našu legislatívu týkajúcu sa slobody slova, nebezpečného vyhrážania sa či propagácii nebezpečných, totalitných ideológií, ako bol fašizmus alebo komunizmus.

„Úplne rozumiem, prečo EÚ presadzuje legislatívu, ktorej cieľom je zaviesť princíp, že to, čo je nelegálne offline, by malo byť nelegálne aj online. Veďme diskusiu, ale nechajme si zasiahnuť do toho, čo sme si mali možnosť vyskúšať. Neopakujme chyby minulosti,“ zakončil Rizman.