Zdravie čriev je mimoriadne dôležité, pretože ovplyvňuje všetko od trávenia až po mozog a imunitný systém, píše Mirror. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, mali by ste požiadať svojho praktického lekára o vyšetrenie, aby sa problém mohol riešiť.
Majte na pamäti, že príznaky nie sú vždy zjavné a niektoré veci môžu byť indikátorom potenciálneho problému. Chloe Williams, odborníčka na holistickú výživu, sa na TikToku podelila o zoznam siedmich príznakov, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať.
„Ak hneď po prebudení vypľujete do šálky vody a vo vode visia nitky, môže to byť indikátorom toho, že máte niečo, čo sa nazýva Candida, čo je premnoženie kvasiniek,“ povedala Chloe. „Niektorí lekári na to prisahajú,“ dodala.
Vysvetlila však, že toto konkrétne „nemá vedecké korene“, ale potom dodala, že zvyšok jej videa bude založený na vedecky podložených radách. Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať Candidu, mali by ste čo najskôr kontaktovať svojho lekára, aby ste našli liečbu, pretože rovnako ako pri každej infekcii včasná liečba zabraňuje ďalším komplikáciám.
Nadúvanie po raňajkách
Chloe uviedla, že nadúvanie po raňajkách môže byť tiež znakom problému. „Ak sa zobudíte, zjete raňajky a hneď sa nafúknete, môže to byť indikátorom SIBO, premnoženia baktérií tenkého čreva. SIBO vzniká vtedy, keď sa v tenkom čreve nachádza nadbytok baktérií, ktoré fermentujú vaše jedlo. Podobne ako kúsok ovocia, ktorý hnije, to povedie k nadmernému množstvu plynov a veľkým nepríjemným pocitom, ako je nadúvanie hneď po jedle,“ vysvetlila.
Nadmerné nadúvanie
„Ak sa ráno zobudíte a cítite sa skvele a potom sa na konci dňa cítite, akoby ste vyzerali ako v deviatom mesiaci tehotenstva, je to naozaj dobrý indikátor nízkej hladiny žalúdočných kyselín,“ vysvetlila. Tento typ nadúvania sa podľa nej často vyskytuje spolu s častým pálením záhy, ktoré uviedla ako ďalší príznak, na ktorý si treba dávať pozor.
Časté pálenie záhy
Podľa Chloe môže byť indikátorom nízkej hladiny žalúdočnej kyseliny aj časté pálenie záhy. Nanešťastie, ľudia s pálením záhy často siahajú po lieku na potlačenie kyseliny, ktorý by mohol prispievať k tomuto problému a z dlhodobého hľadiska ho zhoršovať. „Odporúčam užiť dve čajové lyžičky jablčného octu zmiešané s trochou horúcej vody hneď ráno do 15 minút po prebudení. Pomôže vám to zvýšiť množstvo kyseliny chlorovodíkovej, ktorú máte v tele k dispozícii na rozklad jedla.“
Bolesť žalúdka po jedle
Ďalším príznakom, ktorý netreba ignorovať, je bolesť žalúdka po jedle. „Ak ste kedysi boli ako ja a máte pocit, že vás zo všetkého, čo zjete, bolí žalúdok, je to pravdepodobne preto, že máte nepriechodné črevá a na potraviny, ktoré jete, a vyvíja sa u vás potravinová citlivosť,“ povedala.
Syndróm deravého čreva je hypotetický stav a podľa Clevelandskej kliniky je založený na koncepcii relatívnej črevnej priepustnosti. „Syndróm deravého čreva je teória, podľa ktorej črevná priepustnosť nie je len príznakom gastrointestinálneho ochorenia, ale je základnou príčinou, ktorá sa vyvíja nezávisle. Ak je vaša črevná bariéra narušená, môže prepúšťať toxíny do krvného obehu. Tieto toxíny môžu spustiť zápalovú reakciu, ktorá sa môže prejaviť ako rôzne ochorenia,“ vysvetľujú na webovej stránke kliniky.
Biely povlak na jazyku
Odborník uviedol, že mať biely povlak na jazyku je znakom toho, že máte pravdepodobne prerastenú baktériu Candida. „Ak máte tento príznak, som ochotná sa staviť, že máte aj zápchu, nejaký druh akné, citlivosť na potraviny, únavu a veľkú chuť na cukor. Tiež veľa bolesti kĺbov a vážne výkyvy nálad alebo úzkosť,“ povedala Chloe.
Stolica prvého alebo druhého typu
„Ak tu máte typ jedna alebo typ dva, tie mi hovoria, že pravdepodobne dochádza k nejakej dehydratácii. V črevách sa určite niečo deje. Opäť to môže súvisieť s premnožením Candidy. Môže to súvisieť s nízkou hladinou žalúdočnej kyseliny. To je tiež problém, ktorý treba riešiť, pretože ak neodstránime toxíny, ktoré sú v našom tele, potom budú recirkulovať krvným obehom,“ zakončila a navrhla tiež, že každý by mal zažiť vyprázdňovanie čriev „každý deň“.
Pred uskutočnením akýchkoľvek zmien v stravovaní alebo životnom štýle by ste sa mali poradiť aj s lekárom. Zdieľanie akýchkoľvek obáv s vaším praktickým lekárom mu tiež umožní skontrolovať, či sa u vás nevyskytujú základné zdravotné ťažkosti, ktoré by mohli prispievať k vašim príznakom.