28. aug. 2022 o 13:00
vmr, Koktejl

Tragický osud mafiánskej ženy: Leu († 35) umučili a rozpustili v kyseline

placeholder
Lea Garofalo sa stalo obeťou mafiánskej popravy.
Zdroj: Profimedia

Nálepka mafiánskej ženy sa s ňou niesla až do jej tragickej smrti.

Zahraničie
28. aug. 2022 o 13:00
Tragický osud mafiánskej ženy: Leu († 35) umučili a rozpustili v kyseline

Nálepka mafiánskej ženy sa s ňou niesla až do jej tragickej smrti.

Keď Talianka Lea Garofalo († 35) zmizla, jej dcéra Denise vedela, že je mŕtva. Vedela tiež, že muž, ktorý zabil jej matku, bol s najväčšou pravdepodobnosťou jej vlastný otec.

Ich rodina bola súčasťou 'Ndranghety, odnože talianskej mafie so sídlom v Kalábrii, všeobecne známej ako „prst na nohe“ Talianska. Lea sa pokúsila opustiť tento život a ponúkla polícii informácie výmenou za ochranu. Keď sa v roku 2009 náhle stratila, Denise zostala sama so svojím otcom, informuje portál cbc.ca.

"Denise v skutočnosti okamžite uhádne, čo sa stalo jej matke, no zároveň okamžite pochopí, že to nemôže nechať tak," povedal Alex Perry, autor knihy Dobré matky: Skutočný príbeh žien, ktoré sa postavili najmocnejšej mafii sveta. Perry povedal hosťujúcej moderátorke The Current Ioanne Roumeliotis, že Denise, ktorá mala v tom čase 17 rokov, musela predstierať, že miluje svojho otca.

"Musí predstierať, že súhlasí so svojím otcom, keď jej otec hovorí: 'Tvoja matka musela utiecť do Austrálie," povedal Perry. "Skrýva toto strašné tajomstvo, že vie, že jej otec zabil jej matku," dodal.

Perryho kniha sa zaoberá 'Ndranghetou, o ktorej povedal, že je najmocnejšou z troch mafií v Taliansku, pred Cosa Nostrou na Sicílii a Camorrou v Neapole. So ženami v tejto mafiánskej kultúre sa zaobchádza ako s predmetmi, povedal. Dievčatá sa vydávajú mladé, aby vytvorili spojenectvá. "Ak si neverný, si mŕtvy. A bude to tvoj otec, tvoj brat, alebo tvoj syn, ktorý ťa zabije a celkom pravdepodobne rozpustí tvoje telo v kyseline, aby zmazal rodinnú hanbu."

Útek pred mafiou

Lea sa snažila uniknúť tomuto životu. Narodila sa do toho, čo Perry nazýval „mafiánska aristokracia“ v Kalábrii, ako aj do násilia, ktoré s tým bolo spojené. Jej otec bol zavraždený, keď bola dieťa, a jej malá dedina so 400 obyvateľmi zaznamenala za 30 rokov 35 vrážd, povedal Perry. Lea sa už odmalička chcela z tohto desivého prostredia vymaniť.

V 16 rokoch sa vydala za Carla Cosca, muža z farmárskej rodiny, o ktorom verila, že ju vezme preč do Milána. Ale Cosco zatajil skutočnosť, že bol malým pašerákom kokaínu. Oženiť sa do zločineckej rodiny bolo pre neho povýšením.

Keď ju ich manželstvo vtiahlo hlbšie do zločineckého sveta, dostala sa do depresie a niekoľkokrát sa pokúsila o samovraždu, píše Perry vo svojej knihe. "V skutočnosti nežijete. Len nejakým spôsobom prežívate. Snívate o niečom - o čomkoľvek - pretože nič nie je horšie ako tento život," vyznala sa v roku 2002 talianskej polícii.

Narodenie jej dcéry Denise na jar 1991 dalo Lee niečo do života. Keď mala jej dcéra 10 rokov, Lea sa rozhodla, že ju nemôže odsúdiť na rovnaký život. Stala sa len druhou ženou, ktorá svedčila proti 'Ndranghete.

Lea vstúpila do programu ochrany svedkov, no po zbytok života bola paranoidná a so svojou dcérou sa skrývala. Dokonca spávala s nožom pod vankúšom. Vláda ju však časom z programu vylúčila. Lea sa tak vrátila k svojmu mužovi a už o pár dní zmizla. Carlo s kumpánmi ju umučili a rozpustili v sude s kyselinou. Dcéra Denise sa rozhodla proti nim svedčiť. Všetci dostali doživotie.