A nové objavy čínskych geofyzikov naznačujú, že sa to deje znova. Vnútorné jadro Zeme sa zrejme začalo otáčať opačným smerom. Rotácia pevnej vrstvy vnútorného jadra Zeme ovplyvňuje povrch planéty, vrátane dĺžky dňa a magnetického poľa. Pozorovanie tohto javu je fascinujúce.
V predchádzajúcich výskumoch geofyzici zistili, že vnútorné jadro planéty je od zvyšku Zeme oddelené kvapalným vonkajším jadrom, ktorého magnetické pole ovplyvňuje rotáciu vnútornej vrstvy spolu s gravitačným pôsobením plášťa. To bolo už skôr vyvodené na základe zmien v časovej dĺžke opakovaných seizmických vĺn, ktoré by mali prechádzať rovnakou cestou naprieč vnútorným jadrom. Rýchlosť rotácie vnútorného jadra a to, či sa táto rotácia vo svojom smere mení, boli doteraz nejasné.
Seizmické vlny z takmer identických zemetrasení, ktoré od šesťdesiatych rokov minulého storočia prechádzali vnútorným jadrom Zeme po podobných dráhach, teraz vyhodnotili vedci z Pekinskej univerzity. Analyzovali rozdiely v tvare vĺn a dobe šírenia týchto zemetrasení a zistili, že od roku 2009 vykazujú dráhy seizmických vĺn len malé zmeny, zatiaľ čo predtým vykazovali zmeny značné.
„Tu analyzujeme opakované seizmické vlny zo začiatku deväťdesiatych rokov a ukazujeme, že všetky dráhy, ktoré predtým vykazovali významné časové zmeny, vykazovali v poslednom desaťročí len malé zmeny,“ uviedli autori výskumu doktori I Jang a Siao-tung Sung z Pekinskej univerzity.
Podľa nich tieto zistenia naznačujú, že rotácia vnútorného jadra Zeme sa zastavila. To môže súvisieť s obrátením rotácie vnútorného jadra v rámci sedem desaťročí trvajúcej oscilácie, na čo poukazuje rezonančný systém v rôznych vrstvách Zeme. Tieto výkyvy sú podľa štúdie v zhode so zmenami, ktoré pozorujeme na zemskom povrchu, ako sú dĺžka dňa a magnetické pole Zeme.
Štúdiu publikoval vedecký časopis Nature Geoscience.