Nad Antarktídou sa objavila diera v ozónovej vrstve. Táto vrstva pritom chráni život na Zemi pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Diera sa do začiatku milénia zväčšovala a spôsobila nárast počtu rakoviny kože na južnej pologuli, hlavne v Austrálii a Novom Zélande.
Po prijatí Montrealského protokolu sa ale trend zvrátil, ozónová vrstva sa začala obnovovať a diera zacelovať. Teraz vedci oznámili, že okolo roku 2035 sa diera úplne zacelí. Zatiaľ čo známky obnovy ozónu boli pozorované už skôr, autori novej štúdie prvýkrát s vysokou štatistickou istotou potvrdzujú, že hlavným dôvodom je zníženie emisií látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu.
„Dlho sme mali kvalitatívne dôkazy, že sa ozónová diera zmenšuje. Toto je ale prvá štúdia, ktorá presne kvantifikuje mieru dôvery v jej obnovu. Teraz s istotou 95 % môžeme povedať, že ozónová diera sa zaceluje,“ vysvetľuje doktorka Susan Solomonová z Massachusettského technologického inštitútu.
Ozónová diera bola prvýkrát objavená v roku 1985. Vedci vtedy zistili, že sa otvára počas antarktickej jari, teda medzi septembrom a decembrom. Čoskoro tiež odhalili jej hlavnú príčinu – chlorofluorokarbóny alebo freóny (CFC), chemikálie používané v chladiacich zariadeniach, klimatizáciách, izolačných materiáloch a aerosoloch. CFC sa v stratosfére rozkladajú a za určitých podmienok ničí ozón. Objav viedol k rýchlej reakcii – v roku 1987 bol podpísaný Montrealský protokol, ktorý postupne zakázal výrobu a používanie týchto látok.
Prvé známky uzdravovania ozónovej vrstvy sa objavili v roku 2016, kedy sa diera začala z roka na rok zmenšovať. Až doteraz však nebolo isté, či za tým skutočne stojí obmedzenie CFC, alebo iné klimatické javy, ako El Niño, La Niña alebo polárny vír. „Ak sa trend udrží a obnova ozónu bude silnieť, možno už okolo roku 2035 uvidíme rok, kedy sa ozónová diera vôbec neobjaví,“ hovorí Peidong Wang, jeden z autorov štúdie. Štúdia bola publikovaná v prestížnom časopise Nature.