05. mar. 2024 o 14:40
TASR, Koktejl

Študentská rada stredných škôl navrhuje zmeny: Takto by mohli vyzerať maturitné skúšky!

placeholder
Študentská rada stredných škôl navrhuje zmeny v maturitných skúškach. (ilustračné foto).
Zdroj: TASR - Veronika Mihaliková

Chceli by sa viac zameriavať na praktické znalosti.

Domáce správy
05. mar. 2024 o 14:40
Študentská rada stredných škôl navrhuje zmeny: Takto by mohli vyzerať maturitné skúšky!

Chceli by sa viac zameriavať na praktické znalosti.

Maturitná skúška by sa mohla hodnotiť aj na základe dlhodobého prospechu študentov. Navrhuje to Študentská rada stredných škôl (ŠRSŠ). Uvítala by aj integrovanie otvorených úloh s dôrazom na kreatívne myslenie či realizovanie dlhodobej maturitnej práce. TASR o tom informovali z rady.

"Tradičné hodnotenie často ignoruje dlhodobý vývoj študenta. Nový prístup by zahrnul hodnotenie na základe celkového úsilia a angažovanosti počas celého stredoškolského obdobia," uviedli zástupcovia ŠRSŠ. Zvýšenie kreatívneho elementu v maturitných testoch by zase podľa nich podporilo inovačné myslenie a riešenie skutočných problémov.

Ako skonštatovali, študenti by mohli realizovať aj dlhodobú maturitnú prácu v poslednom ročníku. "Odprezentovanie a jej následná obhajoba by sa dali zrovnocenniť s ústnou odpoveďou alebo ju nahradiť, ktorá momentálne vyžaduje od študentov memorovanie faktov bez potreby zručnosti práce s nimi," avizovali.

Zástupcovia rady tiež navrhujú implementovať viacstupňovú maturitnú skúšku. Študenti by si tak mohli vybrať požadovanú úroveň náročnosti a zamerania. Pomohlo by im to podľa ŠRSŠ s predmetmi, ktoré sú povinné, no zároveň nespadajú obsahom medzi predmety ich prioritného záujmu.