Medzinárodná operácia Interpolu odhalila alarmujúci nárast dopytu po tzv. „lifestylových“ liekoch. Výsledkom operácie bolo zadržanie viac ako 50 miliónov dávok nelegálnych liekov v hodnote 65 miliónov amerických dolárov. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) v tejto súvislosti upozorňuje na biznis s falšovanými liekmi, najmä prostredníctvom sociálnych sietí. Varuje, že môžu byť zdraviu škodlivé a tiež, že pacienti tak podporujú kriminálnu činnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Lucia Balážiková.
Operácia preukázala, že medzi najčastejšie falšované produkty patria lieky ovplyvňujúce nervový systém a tiež tzv. „lifestylové“ lieky, čiže lieky na erektilnú dysfunkciu, anabolické steroidy a lieky na chudnutie. Pri liekoch ovplyvňujúcich neurologický systém boli zaistené aj falšované lieky na závažné neurologické ochorenia, ako je napríklad Parkinsonova choroba. Zadržané boli tiež rôzne doplnky stravy vrátane bylinných prípravkov.
Z výsledkov operácie tiež vyplýva nárast falšovania liekov s obsahom účinnej látky semaglutid, ktoré sú propagované prostredníctvom sociálnych sietí pre ich účinky na zníženie telesnej hmotnosti. Tieto lieky, určené na liečbu cukrovky 2. typu, sú čoraz častejšie zneužívané mimo schválených indikácií a predávajú sa prostredníctvom nelegálnych online kanálov,“ ozrejmila Balážiková.
Ďalší nebezpečný trend bol zaznamenaný aj pri peptidových doplnkoch, ako sú BPC-157, ipamorelín či melanotan, ktoré sa propagujú ako prostriedky na zlepšenie výzoru či výkonnosti. Tieto látky sú v mnohých krajinách vrátane Slovenska neregistrované a potenciálne nebezpečné, upozornil ŠÚKL.
Problematický je podľa ústavu najmä rastúci vplyv sociálnych sietí a online platforiem, na ktorých podvodníci falšované lieky predávajú. ŠÚKL upozorňuje, že takéto praktiky ohrozujú zdravie a podkopávajú dôveru v zdravotný systém. Varuje, že falšované lieky môžu obsahovať nebezpečné látky, ako jedy na potkany, cement, ťažké kovy, nemrznúce zmesi alebo farby na steny. „Nákupom a následným užívaním liekov z nelegálnych zdrojov pacienti riskujú svoje zdravie a podporujú kriminálnu činnosť,“ upozorňuje riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík.
ŠÚKL pacientom odporúča, aby nepodliehali neovereným reklamám a zvýšili opatrnosť, najmä ak stránky ponúkajú lieky na „zázračné“ chudnutie, omladenie či zvýšenie výkonnosti. Pripomína, že lieky je podľa potrebné užívať výhradne na základe odporúčania lekára alebo lekárnika. „Zdôrazňujeme, že prostredníctvom internetového výdaja je možné zakúpiť iba voľnopredajné lieky, ktoré sú registrované v SR a nie sú viazané na lekársky predpis,“ doplnil ŠÚKL.