Obľúbený slovenský herec a režisér Ľubomír Paulovič mal tri dcéry. Z prvého manželstva mal Veroniku a Terezu a z druhého manželstva dcéru Dominiku, ktorá trpí obrnou. Taktiež bol hrdým dedkom troch vnúčat. Ako píše redakcia Plus sedem dní, s Dominikou mal veľmi dobrý vzťah.
Ako režisér pred jedenástimi rokmi skúšal v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave predstavenie Motýľom nik nerozkáže, v ktorom je hlavnou postavou hendikepovaný chlapec. Paulovič čerpal veľkú inšpiráciu zo svojho vlastného súkromia.
Pred narodením Dominiky túto inscenáciu priniesol na divadelné dosky už niekoľkokrát. Po tom, ako prišla na svet jeho dcéra, sa mnohé veci v hre zmenili. Začal hendikep vnímať z iného uhla. Dominika sa narodila s detskou mozgovou obrnou. "Keď začala dospievať, čoraz viac ma to vnútorne zasahovalo a bytostne zaujímalo. Začal som sa tým zaoberať vedome aj podvedome. Vďaka Dominike mám iný dramaturgicko-režijný prístup a pohľad, iné videnie v rámci hereckej i hudobnej situácie," povedal vtedy Paulovič.
Už krátko po jej narodení si všimli, že nie je všetko v poriadku. "Pre Dominiku boli prognózy také, že keby ich bol človek počúval, tak sa zahrabe pod čiernu zem. Že nikdy nebude hovoriť, nebude jej rásť hlava a tak ďalej. Dnes je múdrejšia ako tí, čo to hovorili. Pretože čo a ako sa vyvinie, je aj v našich rukách,“ prezradila jej mama Helena.
Po jej narodení sa vzdala svojej kariéry top manažérky vo veľkej nadnárodnej spoločnosti. "V momente som všetko nechala. Diagnóza a jej následky boli také kruté... Pocítila som, že nič iné nemôžem riešiť. Často mi aj známi hovorili - preboha, teba je škoda, ty nemôžeš takto zostať. No, kde viacej som mohla ukázať svoje schopnosti, ako tu? Pretože do osemnástich rokov som musela dať všetko - svoje manažérske, vedomostné, mentálne aj fyzické schopnosti," vysvetlila v minulosti Helena.
Bolo to pre ňu akýmsi poslaním. "Všetko som dala do formovania jedného človeka, ktorý to potreboval. Akú väčšiu kariéru by som mohla urobiť? A za aké peniaze? Načo by mi boli, keby bola Dominika niekde odstrčená? Keby o ňu nebolo postarané podľa mojich predstáv. Mám jediné vysvetlenie - ľúbim ju,“ dodala.
Dominika chodila na rôzne rehabilitácie. Tie boli ale finančné náročné, nakoľko využívali liečebné kúry aminokyselinami v Prahe. Dominike pomohli najmä po psychickej stránke a začala sa socializovať, lepšie rozprávať i cvičiť. Rodičia boli ochotní vyskúšať čokoľvek.
"Vyskúšali sme aj také zúfalstvá, ktoré by som už dnes nedala urobiť. Dali sme ju napichať botulotoxínom do svalov, ktoré boli spastické, aby sa uvoľnili," ozrejmila Helena. Dôležitým krokom v jej živote bolo, že rodičia ju nedali do špeciálnej školy. Spolužiaci ju nepovažovali za inú. Aj vďaka tomu je Dominika schopná normálne žiť ako dospelá.
Paulovič vedel, že mnohé vzťahy sa rozpadnú, keď sa dvojici narodí hendikepované dieťa. "Mne osobne v tomto smere Dominika veľmi pomohla. Uvedomil som si, čo je najdôležitejšie, menej dôležité a nedôležité vo vzťahu k životu. Možno už dávno by sme sa pre nezmyselné nedorozumenia, konflikty, hádky a pokusy o obracanie toho druhého na svoj obraz načas alebo už navždy odlúčili,“ povedal v minulosti herec.
Dominika bola preňho hnacím motorom. "Dominika je neskutočne pozitívna, málokedy sa sťažuje. A týmto spôsobom zmýšľania a správania dodáva istú nádej a optimizmus ľuďom, ktorých privedie do zármutku, že nemajú peniaze alebo sú nešťastní z iného dôvodu. Akoby im naznačovala, že keď nejde o život, ide o… Človeka, ktorý má takúto skúsenosť, občas troška premôže a zlomí údel osudu, no keď podľahne depresii, pesimizmu, beznádeji, dostane sa na najrýchlejšiu cestu k absolútnemu sebazničeniu," hovoril známy Slovák.