Existuje ostrov, ktorý vás podľa odborníkov dokáže zabiť už po jednom nádychu. Nazýva sa Gruinard a vstup na neho je zakázaný viac ako 80 rokov. Ako informoval portál LADBible, po ničivej katastrofe, ktorá sa tu udiala počas druhej svetovej vojny, sa miesto stalo známym po menom "ostrov antraxu".
Škótsky Gruinard Bay je domovom ostrova Gruinard, ktorý sa nachádza neďaleko severozápadného pobrežia Británie. Počas druhej svetovej vojny sa tu odohralo niekoľko nebezpečných udalostí, vrátane testu z roku 1942, kedy vojaci odpálili sadu bômb so spórami antraxu. Ide o vážne ochorenie, ktoré zvyčajne spôsobujú baktérie Bacillus anthracis, pričom dokážu zapríčiniť aj smrť.
V skutočnosti sa prostredie stalo tak nehostinným, že v roku 1945 úrady označili ostrov za nesmierne kontaminovaný. V správe tiež uviedli, že je príliš nebezpečný pre ľudí, a preto tam všetkým zakázali vstup.
Muž menom Dara Tah, ktorý je známym tvorcom obsahu na YouTube, sa ale rozhodol navštíviť Gruinard a strávil tam dlhých 24 hodín, aby odhalil, aké to tam naozaj je. Spoločne s partnerom Mattom Jamesom otestoval vzorky pôdy s cieľom zistiť, či je taká toxická, ako ľudia hovoria. Vo videu je možné vidieť, že obaja majú na sebe ochranné obleky. "Zdá sa, že na ostrove nie je absolútne nič, všetko je tu spálené. Nevidím žiadne zvieratá, len lebky," poznamenal.
Utajené informácie
Aktivistická skupina Dark Harvest Commandos bola prvá organizácia, ktorej sa podarilo získať tajné dokumenty o experimentoch vykonaných na ostrove. V roku 1981 odhalili správu, podľa ktorej bola pôda vážne kontaminovaná. V roku 2022 sa však začalo s iniciatívou, pri ktorej bol povrch Gruinardu spálený v lesnom požiari s cieľom zničiť všetky stopy antraxu.
Dvojica počas svojej návštevy získala 10 vzoriek pôdy, ktoré neskôr poslala do laboratória. O týždeň neskôr dostal Tah výsledky, pričom zistil nečakanú správu. "Gruinard je bez antraxu, Bacillus anthracis sa tu nenašiel," čítal priamo zo správy. "To je veľmi zvláštne, nemôžem tomu uveriť. Naozaj sa im to podarilo všetko spáliť," dodal vo videu.
Po kontroverznom požiari v roku 2022 sa o situácii vyjadrili terajší majitelia ostrova, ktorí ho podľa svojich slov kúpili od vlády za 500 libier. "Požiar nespôsobil žiadne škody. Priniesol iba dobro. Asi za dva mesiace sa tam budú nachádzať zelené výhonky. Ostrovu to určite pomôže," ozrejmili pre portál The Scotsman.