Nepoznaná a neliečená alergia sa sama od seba nestratí - naopak, môže prerásť do chronických stavov s trvalými následkami. Upozornilo na to Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Alena Krčová.
„Podľa štúdií sa u tridsať až štyridsať percent pacientov s alergickou nádchou v priebehu rokov rozvinie aj astma. U tých, ktorí sú adekvátne liečení vrátane preventívnej liečby a/alebo špecifickej imunoterapie, je riziko prechodu na astmu výrazne nižšie,“ vysvetlila klinická imunologička a alergiologička Jaroslava Orosová, ktorá je zároveň prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov.
NCZI poukázalo na to, že hoci výskyt alergických ochorení v posledných rokoch rástol, pacientov liečených v ambulanciách ubúda. „V roku 2023 bolo v pravidelnej ambulantnej starostlivosti imunológov a alergiológov takmer 480 000 pacientov. Najčastejšie sa liečili na alergickú rinitídu (sennú nádchu), ktorá výraznejšie postihovala detskú populáciu,“ uvádza Krčová.
Celkovo v roku 2023 zaznamenali ambulancie klinickej imunológie a alergiológie 1 346 084 návštev pacientov, čo bolo medziročne menej o päť percent. Väčšinu návštev tvorili dospelí vo veku 19 rokov a viac. Medzi najbežnejšie alergény patria peľ, roztoče, plesne a potraviny, no látok, ktoré môžu zapríčiniť prehnanú reakciu imunitného systému, je podľa Orosovej oveľa viac.
„Niekedy nás prekvapí aj netypická reakcia, napríklad na vlastný pot či vodu, no najčastejšie stále diagnostikujeme alergiu na pele stromov, tráv a burín, roztoče, plesne, srsť domácich zvierat a niektoré potraviny. V posledných rokoch vplyvom globálneho otepľovania pozorujeme predlžovanie peľovej sezóny, skoršie a dlhšie kvitnutie rastlín a niekedy dokonca ich opakované kvitnutie, čo zvyšuje intenzitu prejavov. Rovnako pozorujeme rozšírenie území, kde kvitne napríklad ambrózia, ktorá bola dlhodobo dominantná v južnejších oblastiach nášho územia,“ ozrejmila lekárka.
Pri alergii je podľa jej slov kľúčová presná diagnostika, teda určenie príčinného alergénu. Keď sú známe pacientove alergény, liečba sa stanoví priamo na mieru. Jediná liečba schopná zvrátiť priebeh ochorenia je podľa odborníkov alergénová imunoterapia. Tá na rozdiel od iných neblokuje príznaky choroby, ale pôsobí na vlastnú príčinu. V rámci nej sa pacientovi dlhodobo podáva v malých dávkach alergén, na ktorý je precitlivený, pričom v tele sa voči nemu postupne vytvára obrana. „Alergénová imunoterapia je indikovaná pri alergii na pele, roztoče, plesne, srsť zvierat, ale aj pri alergii na bodnutie blanokrídlym hmyzom (včela, osa),“ spresnila Orosová.
Dodala, že aj napriek liečbe sa v niektorých prípadoch príznaky môžu vrátiť, obvykle však v miernejšej forme. V takom prípade je možné liečbu podľa potreby aj zopakovať. V roku 2023 bolo v ambulanciách imunológie a alergiológie podľa NCZI liečených 50 923 pacientov špecifickou imunoterapiou.