Terezu Kosecovú, známu z prvej série romantickej šou Ruža pre nevestu, trápia nepríjemné zdravotné problémy. Keď mala 18 rokov, diagnostikovali jej cukrovku. V priebehu mesiaca rapídne schudla, cítila slabosť, zle spala, pretože pociťovala smäd a chodila často na toaletu.
Tereza má cukrovku 1. typu, čo je dedičný typ, ona však v rodine nikoho s cukrovkou nemá. Doktori jej vysvetlili, že môže vzniknúť aj zo stresu. Cukrovka ju obmedzuje v bežnom živote, napríklad pri cestovaní. Nikdy nemá istotu, že bude mať dostatok inzulínu, prezradila v minulosti pre redakciu Markízy.
Na sociálnej sieti dala Tereza možnosť sledovateľom pýtať sa jej na čokoľvek. Jedného z užívateľov zaujímalo, či počas toho, ako jej zistili cukrovku, bola v nemocnici a aké to bolo.
"Keď som dostala cukrovku, mala som 18 rokov, tak som bola pridelená ešte na detské. Prvých 5 dní som strávila na JISke, kde ma sledovali a nastavovali na inzulín. Ďalší týždeň som sa s tým učila pracovať a ležala som už normálne na oddelení s ostatnými. Nepríjemný zážitok, ale prežili sme," ozrejmila Tereza svoj zdravotný stav.
Cukrovka nie je len o inzulíne
Ochorením diabetes mellitus na Slovensku trpí každý 14. obyvateľ. Až štvrtina pacientov trpiacich cukrovkou pritom o svojom ochorení ani netuší. Cukrovka nie je len o aplikácii inzulínu, ale aj o vhodnej diéte a fyzickej aktivite. Upozornila na to diabetologička z handlovskej nemocnice Viera Kubíková.
Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, ktoré vzniká v prípade, že podžalúdková žľaza nedokáže vytvárať dostatočné množstvo inzulínu, alebo ho tvorí normálne až zvýšene, avšak tkanivá v tele sú nedostatočne citlivé na jeho účinok. Deficit tohto hormónu má za následok zvýšenie hladiny cukru v krvi.
"Diabetes mellitus prvého typu vzniká najčastejšie v detstve, ale aj v dospelosti, pričom máva dramatický priebeh, ktorý sa nedá prehliadnuť. Cukrovka druhého typu má, naopak, pomalý a nenápadný priebeh, príznaky môžu aj celkom chýbať," uviedla Kubíková.
Práve cukrovka druhého typu, ktorá začína obvykle po 40. roku života, je rozšírenejšia, postihuje až 90 percent všetkých diabetikov. Jej príznaky sú často veľmi mierne, preto sa stáva, že býva odhalená náhodne v rámci preventívnej prehliadky. Následne musí všeobecný lekár pacienta odoslať na diabetologické vyšetrenie.
"Ak je ochorenie odhalené v začiatočných štádiách, postačuje liečba tabletkami, prípadne modernými injekčnými liečivami. Ak sa však zhoršuje, prípadne je odhalená neskoro, býva aj pri tomto type cukrovky potrebná inzulínová liečba," vysvetlila lekárka.
Medzi varovné príznaky cukrovky patrí časté močenie, zvýšený smäd, rýchly úbytok hmotnosti, únava, neschopnosť sa koncentrovať, zhoršenie zraku, svrbenie tela, opakované infekcie, zlé a zdĺhavé hojenie rán či tŕpnutie rúk.
"Príznaky bývajú výraznejšie pri cukrovke prvého typu, majú často dramatický priebeh, je prítomné zrýchlené dýchanie, bolesti brucha, v dychu je cítiť acetón, prípadne pacient upadá do bezvedomia a musí byť umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti," priblížila Kubíková.
Pri cukrovke druhého typu však podľa nej môžu byť príznaky veľmi nenápadné, preto majú veľký význam preventívne prehliadky u všeobecného lekára, kde sú kontrolované aj hodnoty cukru v krvi, prípadne v moči.