17.09.2023 08:00
mob, TASR, Koktejl

Trápenie populárneho českého komika: Samovražda manželky dva roky po svadbe!

placeholder
Populárny český komik Felix Holzmann.
Zdroj: ČT/ reprofoto

Vo filme, ani v divadle si nikdy nezahral, ale napriek tomu patria scénky s ním ku klenotom televízneho archívu.

Zahraničné promi
17.09.2023 08:00
Trápenie populárneho českého komika: Samovražda manželky dva roky po svadbe!

Vo filme, ani v divadle si nikdy nezahral, ale napriek tomu patria scénky s ním ku klenotom televízneho archívu.

Populárny český komik Felix Holzmann sa stal nezabudnuteľnou osobnosťou televíznej zábavy – jeho scénky sú stále živé a obľúbené. Úlohou nechápavého mužíka s originálnou dikciou i charakteristickými veľkými okrúhlymi okuliarmi a „hubárskym“ klobúčikom na hlave si získal veľkú priazeň divákov a poslucháčov. Jeho humor mal železnú logiku, každý dialóg bol precízne vystavaný do posledného detailu a vypointovaný, ale výsledok pôsobil nenútene, pričom rozdával úsmevy na všetky strany.

„Ja nerád varím podľa kuchárky. Písali tam: ‚Krájajte tri dni staré žemle.‘ Ja som ich nekrájal ešte ani jeden deň a už som ich mal plnú vaňu,“ je jedna z nespočetného množstva legendárnych hlášok Felixa Holzmanna, ktorými bavil publikum.

Narodil sa 8. júla 1921 v Tepliciach, ale detstvo a podstatnú časť života prežil v Litoměřiciach. Felix Holzmann vyštudoval Obchodnú akadémiu v Ústi nad Labem, pretože otec dúfal, že raz prevezme rodinný podnik - veľkoobchod a maloobchod s potravinami a pražiareň kávy. Avšak od detstva inklinoval k divadlu. Jeho veľkými vzormi boli Vlasta Burian a dvojica Voskovec-Werich.

Prvýkrát vystúpil Felix Holzmann ako komik začiatkom päťdesiatych rokov. V tomto čase sa zoznámil s príležitostným konferencierom Františkom Budínom, ktorý sa stal jeho najčastejším a najdlhšie „slúžiacim“ partnerom na javisku, v rozhlase i v televízii.

Nezniesla jeho slávu

Veľkou ranou sa stala pre komika smrť prvej manželky, ktorá v roku 1970 spáchala samovraždu a vystupovanie načas prerušil. Eva Vorlíčková bola vojnová vdova a z predchádzajúceho vzťahu mala dcérku Evu. Holzmann ju vzal za svoju a v roku 1949 prišla na svet ich spoločná dcéra Irenka.

Tá dnes na svojho otca spomína s radosťou v očiach: „Moja mama bola vojnová vdova a s otcom sa brali, až keď som bola dospelá, v roku 1968,“ povedala pre Blesk a dodala: „Mamička poberala vdovský dôchodok a vydajom by oň prišla, čo by vo vtedajšej finančnej situácii bolo celkom zlé. Kým si otec získal popularitu, živila rodinu ona.“

S narastajúcou popularitou však prišli aj rodinné problémy. Holzmannovi sa žiadosti o vystúpenia len tak hrnuli a niekedy nebol doma aj celý týždeň. Eva trávi celé dni sama doma a začína žiarliť. Pripadá si nepotrebná a zbytočná. V roku 1970 si vo svojich 51 rokoch púšťa sama doma plyn a umiera na otravu.

„Bolo to naposledy, čo som videla otca plakať,“ priznáva dcéra Irena v knihe Aluminiový klíček. Náladu mu zlepšuje o rok neskôr až nemecká speváčka Barbara Greifová, ktorá je o 24 rokov mladšia. Netrvá dlho a potvrdzujú svoje partnerstvo sobášom.

Humor rozdával aj s Gottom

Holzmannove scénky, anekdoty a výstupy ako napríklad Včera, dnes a zítra, Huhulák, Vaše žena je podobná mé známé, Neviděli jste tu Františka Joudu a mnohé ďalšie sa stali trvalým dôkazom umelcovej schopnosti rozosmiať publikum.

Najväčšiu popularitu zažil v 70. a 80. rokoch, keď sa stal hviezdou mnohých televíznych estrád a silvestrovských programov. K jeho partnerom okrem Františka Budína patril Viktor Maurer, Milan Neděla, Lubomír Lipský, ale aj Karel Gott. V roku 1985 sa dočkal vlastného televízneho programu Humoriády Felixe Holzmanna.

Práve v tomto programe zaznela jedna z jeho najznámejších scénok Včera, dnes a zajtra, v ktorej si ide ako divák kúpiť lístok do kina na film Včera, dnes a zajtra, ale pokladníčka, ktorú stvárnila Iva Janžuorvá, mu nijako nedokáže vysvetliť, že v kine premietajú tiež film V sobotu večer a v nedeľu ráno.

Rok v sovietskom zajatí

Felix Holzmann, ktorý bol nemeckej národnosti a nemčinu výborne ovládal si úspešne počínal aj v Nemecku, kde sa po druhej svadbe natrvalo usadil. Jeho druhou ženou bola nemecká speváčka Bärbel Greifová, ktorá uvádzala jeho vystúpenia v Nemecku a niekoľko rokov pôsobili spolu na zaoceánskom parníku.

Po jeho smrti sa objavili v českých médiách informácie o tom, že počas druhej svetovej vojny slúžil v nacistickom Wehrmachte, do ktorého musel ako severočeský Nemec narukovať. V programe Českej televízie Historie.cs to potvrdil spisovateľ Petr Gruber, ktorý povedal, že Felix Holzmann slúžil v nemeckom vojnovom námorníctve (Kriegsmarine) ako pobrežný delostrelec a po vojne bol asi jeden rok v sovietskom zajatí, pričom ale dodal, že mnoho podkladov o tom neexistuje.

Obľúbený český komik Felix Holzmann zomrel 13. septembra 2002 v nemeckom meste Chemnitz (v rokoch 1953 - 1990 Karl-Marx-Stadt), na zlyhanie srdca vo veku 81 rokov.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.