Lekárske odborové združenie začiatkom októbra informovalo, že hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Rezort zdravotníctva ubezpečuje, že hľadá riešenia a snaha dohodnúť sa je podľa neho na oboch stranách. Ministerstvo verí, že k reálnemu odchodu lekárov nedôjde.
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko upozornil, že nie je možné nahradiť 2100 lekárov z kľúčových oddelení v prípade nedohody a ich odchodu. "Tak či tak sa obávam, že niektorí lekári sa už rozhodli a odídu. Verím, že ich bude čo najmenej. Lebo pri definovanom nedostatku asi 2500 lekárov by každý ďalší odchod znamenal stále väčšie problémy so zabezpečením pohotovostných služieb po 16. hodine a cez víkendy," dodal prezident ANS.
K týmto problémom sa pridávajú aj preťažené nemocničné urgenty. Trpezlivosť s pacientami, ktorí zbytočne zahlcujú lekárov, došla aj doktorke z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici, Laure Grossmanovej. Po jednej zo svojich 12-hodinových služieb poslala Slovákom odkaz, ktorý by si mali vziať k srdcu.
Na urgent podľa nej chodia ľudia cestou z cintorína, alebo volieb, z prechádzky, z kostola. "Lebo u odborného lekára ich objednali o mesiac, lebo praktik ich cez týždeň poslal s ich ťažkosťami ihneď na urgent (áno, tak prídu v sobotu). Lebo mávajú roky bolesti hlavy a mali aj včera, tak prišli dnes,“ hnevala sa. Počas jej zmeny prišlo na urgent 200 ľudí.
Prišli aj pacienti s nádchou, kašľom, iný dorazil kvôli kontrolnému röntgenu po covide a ďalší sa cítil psychicky zle. "Ja zachraňujem pani, ktorá prišla ochrnutá, behám, už desať hodín som nejedla ani nepila… potom sa dozviem od pani s tou chronickou bolesťou hlavy, že na mňa dlho čakala," komentovala prístup ľudí.
Slovákom preto poslala odkaz. "Zamyslite sa, prosím, koľko viete o svojom tele, koľko viete o bežnom sopli, kašli, drobnom úraze ako je otlak na päte (aj s tým sa chodí na náš urgent) a zamyslite sa nad svojím egom, aspoň trošku, že keď váš chronický problém neriešite mesiace až roky, či akurát tieto dni to je na urgent,“ apelovala na pacientov.
S jej ostrým príspevkom sa stotožnil aj predseda Lekárskeho odborového združenia a pediater Peter Visolajský. "Toto zažívame v nemocničných službách," okomentoval status mladej lekárky. Zdieľal tiež graf, podľa ktorého sú slovenské nemocničné urgenty (nemocničné pohotovosti) najviac zbytočne zaťažené zo všetkých v Európskej únie.