09. dec. 2023 o 19:00
NK, Koktejl

Vedci bijú na poplach: Slnečná superbúrka by mohla vypnúť internet na celé mesiace! Kedy nastane?

placeholder
Zraniteľná je elektrická sieť, satelity aj podzemné optické káble s medeným plášťom. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Jedného dňa by mohlo dôjsť k internetovej apokalypse.

Zaujímavosti
09. dec. 2023 o 19:00
Vedci bijú na poplach: Slnečná superbúrka by mohla vypnúť internet na celé mesiace! Kedy nastane?

Jedného dňa by mohlo dôjsť k internetovej apokalypse.

Slnečná superbúrka by podľa vedca mohla vyradiť internet na niekoľko týždňov alebo mesiacov. Profesor Peter Becker pracuje s tímom, ktorého cieľom je vytvoriť systém včasného varovania pred nebezpečnou slnečnou aktivitou, ktorá by mohla poškodiť dôležité technológie, informoval portál FoxWeather.

"Internet dospel v období, keď bolo Slnko relatívne pokojné, a teraz vstupuje do aktívnejšieho obdobia. Je to prvýkrát v histórii ľudstva, keď došlo k prelínaniu zvýšenej slnečnej aktivity s našou závislosťou od internetu a tiež našou globálnou ekonomickou závislosťou od internetu," povedal profesor Becker z George Mason University.

Čo môže spôsobiť slnečná superbúrka?

"Bolo tu už veľa (slnečných) erupcií. Tie sa dejú, keď sa Slnko rozjasní a my vidíme žiarenie. A potom to, čo vyzerá ako výstrel z dela, je výron koronálnej hmoty (CME). Takže vidíme záblesk, ale potom môže CME vyletieť nejakým náhodným smerom vo vesmíre. Vieme však povedať, kedy skutočne zamieri k Zemi, a to nás varuje približne 18 hodín, možno 24 hodín predtým, než sa tieto častice skutočne dostanú k Zemi a začnú narúšať jej magnetické pole," povedal Becker.

"A potom vzniká taká zákerná vec, pri ktorej by ste mohli skutočne získať prúd zo zeme. Takže každý si myslí: 'Aha, môj počítač je uzemnený, som v poriadku', ale v prípade, ako je tento, ak privediete indukčné prúdy na povrch Zeme, môže to fungovať takmer opačne a nakoniec môžete skutočne odpáliť veci, ktoré ste považovali za relatívne bezpečné," opísal. Zraniteľná je elektrická sieť, satelity, podzemné optické káble s medeným plášťom, navigačné a GPS systémy, rádiové vysielače a komunikačné zariadenia.

V minulosti sa to už stalo

Becker poukázal na udalosť v roku 1859. To bolo naposledy, keď CME zasiahla Zem. "V skutočnosti to vyradilo telegrafný systém a z telegrafných vedení doslova lietali iskry. Niektorých operátorov zasiahol elektrický prúd, pretože drôty skončili pod vysokým napätím, čo sa nikdy nemalo stať, ale odchýlky magnetického poľa sa stali takými silnými, že sa takmer stali generátormi a hnali tieto prúdy po telegrafných drôtoch," povedal.

"K tomu pridajte internet s jeho veľmi jemnou elektronikou, a hovoríte o niečom, čo by mohlo systém skutočne usmažiť na niekoľko týždňov až mesiacov. To by bol čas potrebný na opravu celej infraštruktúry - všetkých elektronických spínačov, všetkých týchto skríň s elektronikou vo všetkých kancelárskych budovách. To všetko by sa mohlo odpáliť. Hovoríme o dosť veľkom rozsahu. A nejde len o komunikácie. Narušilo by to aj ekonomiku," vymenoval Becker, ktorý odhaduje, že len v americkej ekonomike by mohlo dôjsť k narušeniu hospodárstva v hodnote 10 až 20 miliárd dolárov denne.

Kruhy stromov a ľadové jadrá sú dôkazom oveľa väčších superbúrok v minulosti. Približne pred 14 000 rokmi zasiahla Zem silná slnečná erupcia. NOAA predpovedá, že súčasný slnečný cyklus sa bude stupňovať a vrchol dosiahne v roku 2024.

Slnečný cyklus vrcholí, čo znamená hojnejšie slnečné búrky. (ilustračné foto)
Slnečný cyklus vrcholí, čo znamená hojnejšie slnečné búrky. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Becker povedal, že predpovedať slnečné búrky je ako predpovedať zemetrasenia - nad situáciou jednoducho nemáme kontrolu. Dodal tiež, že je pravdepodobnosť približne 10 %, že sa v priebehu nasledujúceho desaťročia "stane niečo naozaj veľké, čo by mohlo potenciálne zlikvidovať internet".

Ako môžeme ochrániť elektroniku?

So svojím tímom sleduje Slnko a modeluje erupcie. Ako povedal, erupcie sa dostanú k Zemi za 8 minút. To znamená, že možné narušenie magnetického poľa by nastalo za 18 až 24 hodín.

"Ak máme varovanie, každá minúta sa počíta, pretože môžete prepnúť satelity do bezpečného režimu. Transformátory môžete odpojiť od siete, aby sa neodpálili. Takže existujú veci, ktoré môžete urobiť na zmiernenie problému. A potom, z dlhodobejšieho hľadiska, hovoríme o spevnení internetu. A to je, samozrejme, ekonomická výzva, pretože je to niečo ako poistka. Možno ju nikdy nebudeme potrebovať a skutočné posilnenie systému by stálo miliardy."