03. apr. 2024 o 17:00
Famous.cz, Koktejl

Ste posadnutí niekým, kto vašu lásku neopätuje? Odborníci varujú pred vážnou diagnózou

placeholder
V digitálnom veku to predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí izolovaných doma (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Vedeli ste o existencii tohto syndrómu?

Zaujímavosti
03. apr. 2024 o 17:00
Ste posadnutí niekým, kto vašu lásku neopätuje? Odborníci varujú pred vážnou diagnózou

Vedeli ste o existencii tohto syndrómu?

Podľa maďarských psychiatrov pribúda v posledných rokoch osôb, ktoré trpia syndrómom erotománie. O ňom sa nehovorí tak často ako o narcizme a psychopatii, aj keď s týmito poruchami môže do istej miery súvisieť.

Avšak erotománia je psychiatrické ochorenie, kedy sa človek stane sexuálne a milostne posadnutý inou osobou a verí, že dotyčná osoba musí tieto pocity opätovať. V čase online zoznamovania je to stále častejší problém.

Podľa najnovšieho výskumu maďarských psychiatrov jeden z 500 dospelých, ktorí erotomániou trpia, zažíva napríklad také bludy, že texty piesní spevákov sú o ňom. Samozrejme tých spevákov, do ktorých je chorobne zamilovaný. Vo svete online zoznamiek nie sú ohrozené len celebrity a politici, erotomani fantazírujú stále častejšie aj o normálnych ľuďoch.

„Erotománia je stav vážneho odtrhnutia od reality, ktoré vedie k obsedantnému prenasledovaniu obdivovaného obdivovateľom. Môže k tomu dôjsť bez toho, aby sa dvojica stretla, a obdivovateľ má obvykle nižšie spoločenské postavenie ako objekt jeho posadnutosti. V digitálnom veku to predstavuje zvláštne nebezpečenstvo pre ľudí izolovaných doma, ktorí môžu komunikovať s ostatnými online,“ tvrdia psychiatri z Univerzity v Pécsi.

Výsledky ich výskumu o rastúcom počte erotománie v čase online zoznamovania boli zverejnené v časopise BMC Psychology.